Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu všechny tři hlavní indexy stouply

Americké akcie se v pátek vydaly oběma směry a nakonec skončily téměř beze změny. Propad způsobený zprávou, že americký prezident Donald Trump chystá cla na čínské zboží, kompenzoval růst finančních společností. Za celý týden však všechny tři indexy vzrostly.
Index Dow v pátek posílil o 0,03 % na 26 154,67 bodu a širší index S&P 500 stoupl o 0,03 % na 2 904,98 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,05 % na 8 010,04 bodu.
Index volatility VIX v závěru týdne klesl o 2,43 % na 12,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři bazické body na rovná 3 %.
Agentura Bloomberg v pátek informovala, že Donald Trump nařídil svým spolupracovníkům, aby pokračovali v přípravě na zavedení cel na čínské zboží, jehož hodnota dovozu dosahuje 200 miliard USD ročně, přestože americký ministr financí Steven Mnuchin se snaží obnovit s Čínou jednání o vyřešení obchodní války.
Za celý týden Dow vzrostl o 0,9 %, S&P 500 přidal 1,2 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,4 %.
Dolar v pátek posílil, ceny ropy klesaly
Americký dolar v pátek posílil. K jeho odrazu od nejnižší úrovně za téměř měsíc a půl ke koši předních světových měn pomohly nejnovější údaje z ekonomiky a vyšší výnosy amerických státních dluhopisů. Zájem o dolar jako bezpečnou investici podpořila také zpráva o chystaném zavedení cel.
V závěru obchodování dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,5 % na 94,98 bodu. Euro k dolaru oslabovalo o 0,6 % na 1,1622 USD.
Ceny ropy po počáteční stagnaci klesly, a to navzdory podpoře, kterou cenám této suroviny dává očekávané snížení nabídky na světovém trhu kvůli sankcím USA vůči Íránu. Impuls k tomu dalo čtvrteční prohlášení amerického ministra energetiky Ricka Perryho, který chválil státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Rusko za úsilí, které vynakládají, aby zabránily prudkému růstu cen ropy.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Maloobchodní tržby v USA v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, očekával se však růst o 0,4 %. Červenec byl revidován z +0,5 % na +0,7 %. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců zvýšily o 0,3 % po předchozím růstu o 0,9 % (odhad: +0,5 %).
- Americký index dovozních cen se v srpnu meziročně zvýšil o 3,7 % po růstu o 4,8 % v červenci (odhad: 4,6 %). Index vývozních cen vzrostl o 3,6 % po 4,3% zvýšení v červenci. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen snížil 0,6 % (odhad: -0,2 %, červenec: -0,1 %) a index vývozních cen klesl o 0,1 % (odhad: 0 %, červenec: -0,5 %).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září stoupl na 100,8 bodu z 96,2 bodu v srpnu. Analytici očekávali růst pouze na 96,2. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v srpnu vzrostla o 0,4 %. Analytici počítali se zvýšením o 0,3 % po 0,4% růstu v červenci. V pátek to oznámila americká centrální banka.
- Podnikové zásoby v červenci podle očekávání meziměsíčně stouply o 0,6 % (červen: +0,1 %).
- Citigroup zvýšila cílovou cenu akcií Adobe Systems na 325 z 275 USD.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Hedgeový fond Tiger Global Management zvýšil podíl v automobilce Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na jednu miliardu dolarů a stal se jejím čtvrtým největším investorem. Agentura Bloomberg v pondělí uvedla, že fond miliardáře Chase Colemana podíl v automobilce od konce června více než zdvojnásobil.
- Bez ohledu na negativní reakce na reklamní kampaň společnosti Nike, jejíž tváří je kritizovaný hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick, šlo z hlediska prodeje o dobré rozhodnutí. Během prvního zářijového víkendu po spuštění kampaně zvýšila Nike prodej přes internet o 31 %, zjistila společnost pro výzkum trhu Edison Trends. Ve stejných dnech loni on-line prodej vzrostl o 17 %.
- Kalifornie bude do roku 2045 používat pouze čistou energii čerpanou ze zdrojů bez oxidů uhlíku. Návrh zákona v pondělí podepsal guvernér státu Jerry Brown. Místní vláda v Sacramentu se tak snaží bojovat proti klimatické změně a jde proti politice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který podporuje fosilní paliva.
- Čínské aerolinky do roku 2037 nakoupí 7 690 nových letadel za 1,2 bilionu dolarů, odhaduje americká firma Boeing (v úterý +0,99 %). Největší výrobce letadel na světě tak na uvedené období zvýšil svůj loňský odhad čínských nákupů o 6,2 %. Podle Boeingu se čínské letecké společnosti budou v příštích dvaceti letech snažit udržet krok s rostoucí poptávkou čínské střední třídy po létání.
- Republikánští poslanci ve Sněmovně reprezentantů představili návrhy na prohloubení daňových škrtů, které navazují na daňovou reformu schválenou na konci loňského roku. Nové návrhy se zaměřují hlavně na trvalé snížení daňové sazby pro jednotlivce a malé podniky, které má podle současného zákona vypršet v roce 2026. Návrh přichází jen krátce před volbami a agentura AP upozornila, že nemá příliš šancí na schválení v Senátu.
- USA: NFIB index optimismu malých firem v srpnu stoupl na 108,8 bodu ze 107,9 bodu v červenci (odhad: 108,2 bodu).
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červenci 6,939 milionu (odhad: 6,68 milionu, červen: 6,822 milionu).
- USA: Velkoobchodní skladové zásoby v červenci podle finálních dat stouply o 0,6 % (odhad: +0,7 %, červen: +0,1 %).
- New York vystřídal Londýn na pozici nejatraktivnějšího finančního centra světa. Rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii totiž přimělo banky začít přesouvat aktivity mimo Londýn s cílem udržet si přístup k jednotnému evropskému trhu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Z/Yen. Londýn se v žebříčku Z/Yen posunul na druhé místo.
- Apple (ve středu -1,24 %) představil nové telefony iPhone a hodinky, které vycházejí z designu současných modelů. Je však mezi nimi i největší a doposud nejdražší model iPhonu. Nové přístroje dostaly název iPhone XS a XR, přičemž XS bude mít i větší verzi XS Max. Na prezentaci to oznámil marketingový ředitel Phil Schiller. Cena nových přístrojů bude od 799 dolarů za XR do 1 099 USD za XS Max.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 7. září po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 1,8 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Index výrobních cen ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně klesl o 0,1 % (odhad: +0,2 %, červenec: 0 %). Meziročně se ukazatel v srpnu zvýšil o 2,8 % po 3,3% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali +3,2 %.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 5,296 milionu barelů (odhad: -0,805 milionu barelů, předchozí týden: -4,302 milionu barelů).
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií NXP Semiconductors (ve středu -0,86 %) na 84 z 99 USD.
- Spojené státy ve čtvrtek přidaly na sankční seznam namířený proti aktivitám Severní Koreje další dvě zahraniční firmy. Podle amerického ministerstva financí jde o technologické firmy sídlící v Číně a Rusku, které podporují jaderný a raketový program Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Reuters.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta, což je méně, než se očekávalo. Růst cen benzinu a nájmů totiž kompenzoval pokles nákladů na zdravotní péči a oblečení. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 8. září 204 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 205 tisících žádostí z předcházejícího týdne (revidováno z původního odhadu 203 tisíc) očekával trh vzestup na 210 tisíc žádostí.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 7. září zvětšil o 69 miliard kubických stop. Po přírůstku 63 krychlových stop v předcházejícím týdnu očekával trh, že se zásoby rozrostou o 68 miliard krychlových stop. Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Hovnanian Enterprises ve 2Q: Čistá ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: +0,06 USD), tržby 456,7 milionu USD (odhad: 504,3 milionu USD).
- Výsledky Kroger ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 27,87 miliardy USD (loni: 27,60 miliardy USD, odhad: 27,93 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK