Turecká prokuratura viní 417 lidí kvůli převodům peněz do ciziny

Turecká prokuratura nařídila zadržení 417 osob kvůli finančním převodům do zahraničí, podezírá je mimo jiné z praní špinavých peněz. Informovala o tom v úterý turecká média s odvoláním na oznámení istanbulské prokuratury. Turecká finanční policie tyto lidi vyšetřuje kvůli převodům zahraniční měny v celkové výši asi 2,5 miliardy tureckých lir (přes devět miliard korun) na účty v cizině.
Vyšetřování je podle agentury Anadolu zaměřeno na subjekty, které "ohrozily ekonomickou a finanční jistotu Turecké republiky". Podezřelí měli podle prokuratury také dostat provize za převod peněz na 28 088 účtů v zahraničí, které se uskutečnily od loňského ledna. Většina z těchto účtů patřila podle agentury Anadolu Íráncům žijícím ve Spojených státech.
Při rozsáhlé policejní akci v asi 40 z 81 provincií Turecka bylo v úterý zadrženo 216 osob. Podle prokuratury jsou podezřelí z organizovaného zločinu, z praní špinavých peněz a porušení zákona o prevenci financování terorismu.
"Tato operace není o převodech do zahraničí místními obyvateli. Je o financování terorismu a převodech peněz teroristickým skupinám v zahraničí," napsal na Twitteru ekonomický poradce tureckého prezidenta Cemil Ertem.
Převody peněz do zahraničí jsou v poslední době v Turecku citlivé téma. Turecká lira totiž od začátku letošního roku oslabila vůči dolaru o více než 40 procent, důvodem byly mimo jiné obavy investorů z vlivu prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana na měnovou politiku centrální banky a diplomatická a obchodní válka mezi Tureckem a Spojenými státy.
Erdoğan nicméně měnovou krizi v Turecku označuje za důsledek "zahraniční konspirace". Několikrát letos prohlásil, že vnější i vnitřní síly se snaží o "ekonomický puč" a chtějí ohrozit turecké hospodářství.
Zdroj: ČTK