Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden klesla o 2,2 %

Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 0,38 % na 1 079,61 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Monety Money Bank, dařilo se naopak textilce PFNonwovens. Objem obchodů byl s 453 miliony korun podprůměrný.
Nejobchodovanější byly cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,45 % na 557 Kč. Nejvíce ztratily akcie Monety Money Bank, které odevzdaly 1,38 % na 78,80 Kč. V negativním pásmu dále uzavřely antivirová společnost Avast (-0,61 % na 82 Kč), mediální CME (-0,38 % na 78,50 Kč), Erste Group Bank (-0,19 % na 926,80 Kč), tabáková firma Philip Morris ČR (-0,27 % na 14 680 Kč), likérka Stock Spirits (-1,33 % na 59,20 Kč) a pojišťovna VIG (-0,81 % na 612 Kč).
Proti trendu šly pouze akcie textilky PFNonwovens, které si připsaly 0,44 % na 908 Kč, a cenné papíry Komerční banky, jež zpevnily o 0,28 % na 895,50 Kč.
Pražská burza (12. října 2018), zdroj: BCPP
Za celý týden akcie na pražské burze přišly o 2,2 %
V týdenním horizontu pražská burza odepsala 2,2 %. Nejvíce se v týdnu dařilo akciím společnosti Tatry Mountain Resorts, naopak největší propad postihl cenné papíry pojišťovací skupiny VIG. Předchozí dva týdny akcie stagnovaly.
"Akciové trhy v uplynulém týdnu prošly velmi razantní korekcí, která měla svůj začátek v USA, ale výprodeje se dotkly globálně všech rizikových aktiv. Ve středu se v USA rozjel široký výprodej, kdy akciové indexy propadly za dva dny přes pět procent, což byl nejhlubší pokles od začátku února. Postupně se tlak přelil z USA i na ostatní trhy. V pátek se situace stabilizovala. Americké i evropské akciové indexy za týden propadly o zhruba čtyři procenta," uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička.
O hlavní zprávu týdne na české burze se postarala Moneta. Banka oznámila, že uzavřela předběžnou dohodu se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Creditu. Akcie Monety v reakci na zprávu nejprve hledaly směr v rozmezí 78 až 82 Kč, nakonec však za týden oslabily o 3,6 %.
I přes relativně bohatý týden z pohledu kurzotvorných informací budou investoři zřejmě opět nejvíce sledovat vývoj výnosů na dluhopisových trzích a jejich dopad na akciové trhy. "Podle našeho názoru by po výprodejích z posledních dnů mohlo dojít k uklidnění akciových trhů a stabilizaci či určité korekci indexů směrem vzhůru," odhadl Lávička.
Zdroj: BCPP, ČTK