Evropské burzy v pondělí převážně stouply, nedařilo se finančnímu sektoru

Většina evropských akciových trhů začala nový týden v zelených číslech, když se investoři nenechali rozhodit protahujícími se jednáními o vystoupení Británie z Evropské unie. Pozornost poutala výsledková sezóna, kterou v pátek odstartovaly výsledky velkých amerických bank.
Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,16 % na 359,52 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,48 % na 7 029,22 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,02 % na 5 095,07 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,78 % na 11 614,16 bodu.
Investoři v pondělí zůstávali obezřetní po celosvětových výprodejích z minulého týdne. Doplatil na to finanční sektor, který přišel zhruba o 0,7 %. Nedařilo se ani britské HR firmě Hays, jejíž akcie zlevnily o necelá 2 % poté, co jejich cílovou cenu snížila společnost Kepler Cheuvreux.
Poraženým dne se stala britská společnost ConvaTec, jejíž akcie se propadly zhruba o 33 % poté, co CEO společnosti Paul Moraviec oznámil, že má v plánu rezignovat na svou funkci.
Evropské akcie (15. října 2018), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Energetická společnost ČEZ prostřednictvím své nizozemské investiční firmy CEZ New Energy Investments kupuje rumunskou stavební společnost High Tech Clima, která se specializuje na instalace klimatizací, ventilací a vytápění, a její srbskou odnož. Obchod nyní schvaluje rumunský antimonopolní úřad, který informace zveřejnil. Informoval o tom v pondělí deník E15. Cenu transakce podle něj ČEZ neuvedl.
- Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v září zpomalilo na 2,7 procenta, zatímco v srpnu spotřebitelské ceny vzrostly o 2,8 procenta. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad. Inflace na Slovensku tak byla vyšší než v České republice, kde spotřebitelské ceny v září proti loňsku stouply o 2,3 procenta.
- Evropská unie hodlá povolit státní podporu výzkumu elektrických baterií. Společnostem, které chtějí stavět velké závody na jejich výrobu, pak nabídne spolufinancování v řádu miliard eur. Napsal to v pondělí list Financial Times. Brusel se totiž obává, že automobilový průmysl, který v EU zaměstnává kolem 13 milionů lidí, by kvůli závislosti na bateriích z Asie mohl prohrát závod o budování trhu elektromobilů.
- Kvůli nedostatku lidí ve výrobě růst tuzemského hospodářství letos zpomalí na 3,6 procenta a příští rok na 3,3 procenta. Vyplývá to z nové prognózy Hospodářské komory, která vychází ze šetření mezi podnikateli. Poroste méně průmysl i maloobchod. Komora nevylučuje, že zaměstnavatelům bude už v červnu 2019 chybět až půl milionu pracovníků. Poslední prognóza komory z června odhadovala letošní růst na 4,2 procenta.
Zdroj: CNBC