Evropské burzy v úterý uzavřely v zelených číslech, akcie firmy Meggitt zdražily o 7 %

Evropské akciové trhy v úterý stouply, když se na ně přelil pozitivní sentiment z úvodu seance na Wall Street. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou sezónu, která přinesla hospodářská čísla velkých amerických bank Goldman Sachs a Morgan Stanley.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,58 % na 364,99 bodu, britský FTSE 100 získal 0,43 % na 7 059,4 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,53 % na 5 173,05 bodu a německý DAX se zvýšil o 1,4 % na 11 776,55 bodu.
Pomyslným vítězem dne se stala britská strojírenská firma Meggitt, která v úterý zlepšila výhled tržeb pro letošní rok, na což její akcie zareagovaly růstem zhruba o 7 %. Dařilo se také maloobchodní společnosti Ocado, jejíž akcie si polepšily o 5,52 % poté, co na ně zvýšila doporučení Bank of America Merrill Lynch.
Zhruba o 3,4 % zdražily cenné papíry italské energetické firmy Enel, která oznámila, že navýší podíl v její chilské dceřiné společnosti.
Evropské akcie (16. října 2018), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Předsedou představenstva společnosti PFNonwovens, která vyrábí netkané textilie, se stal dosavadní člen představenstva Allen Bodford. Je zároveň generálním ředitelem koncernu, který zahrnuje jak firmu PFNonwovens Czech, tedy bývalý Pegas Nonwovens s továrnami ve Znojmě, Bučovicích a Egyptě, tak další firmy v USA a Číně, které letos díky nákupu akcií ovládla česká investiční skupina R2G Rohan Czech.
- Ceny průmyslových výrobců v Česku v září dál zpomalily meziroční růst na 3,2 procenta ze srpnových 3,3 procenta. Ceny nadále rostly také u stavebních prací a tržních služeb pro podniky, v zemědělství opět výrazně zpomalily pokles. Údaje v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Informoval také o vývoji cen v zahraničním obchodě za srpen, ceny dováženého zboží v osmém měsíci zrychlily meziroční růst, u vyváženého zboží růst zpomalil.
- Banky ve čtvrtém čtvrtletí očekávají u úvěrů domácnostem plošné zpřísnění úvěrových standardů, u firemních úvěrů zůstanou beze změny. Zároveň finanční instituce čekají pokles poptávky po úvěrech na bydlení, neměnnou poptávku po spotřebitelských úvěrech a mírné zvýšení poptávky po podnikových úvěrech. Vyplývá to z šetření úvěrových podmínek bank, které v úterý zveřejnila Česká národní banka.
- Téměř třetina exportérů očekává, že by obchodní válka mezi EU a USA ohrozila jejich vývoz. Za největší rizika pro český export považují tuzemští vývozci kurzové změny a nedostatek pracovních sil. Za poslední rok se vnímání těchto dvou rizik zvýšilo nejvíc. Exportéři vidí největší příležitosti u vývozu do Německa, Ruska a Číny, která si tak polepšila v žebříčku o dvě pozice. Vyplývá to z letošního ročníku Exportního výzkumu DHL, jehož výsledky byly v úterý představeny na tiskové konferenci.
Zdroj: CNBC
Aktuality
