Americké akciové indexy ve čtvrtek výrazně klesly, nejvíce ztratil technologický sektor

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek znovu výrazně oslabily. Důvodem byly přetrvávající obavy investorů z obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, ale také rozhodnutí amerického ministra financí Stevena Mnuchina odvolat účast na investiční konferenci v Rijádu, které zvyšuje riziko konfliktu mezi USA a Saúdskou Arábií.
Index Dow spadl o 1,27 % na 25 379,45 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,44 % na 2 768,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,06 % na 7 485,14 bodu. Index volatility VIX vyletěl vzhůru o 15,29 % na 20,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se dostal na 3,17 %.
V červených číslech obchodování zakončily všechny sektory s výjimkou realit (+0,03 %) a utilit (+0,15 %). Nejvyšší ztrátu zaznamenalo technologické odvětví (-1,96 %), ale o téměř dvě procenta přišly také sektory cyklického spotřebního zboží (-1,92 %) a komunikačních služeb (-1,83 %).
V mínusu se ve čtvrtek pohybovaly i nejpopulárnější kryptoměny. Bitcoin krátce po 22.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com odepisoval 0,7 % na 6 485 USD, ethereum klesalo o 1,6 % na 203,4 USD a ripple oslaboval o 2,8 % na 0,453 USD.
Náladu na trzích ve čtvrtek určovala také výsledková sezóna. Slabší hospodářské výsledky některých průmyslových podniků přiživily obavy z dopadu cel, rostoucích nákladů na úvěry a vyšších mezd na firemní zisky. Strach ze zostření sporu mezi USA a Saúdskou Arábií poslal dolů mimo jiné akcie zbrojařských firem. Investoři se obávají, že američtí zákonodárci by mohli zablokovat obří vojenský kontrakt se Saúdskou Arábií, jehož získání oznámil prezident Donald Trump v sobotu.
Z konkrétních titulů stojí za zmínku téměř 4% propad cenných papírů výrobce těžké techniky Caterpillar. Akcie technologických gigantů Facebook, Apple a Alphabet odevzdaly více než 2,5 %.
Dolar díky růstu výnosů amerických dluhopisů posiloval, ropa dále oslabovala
Americký dolar ve čtvrtek posiloval. Podporoval ho zejména růst výnosů dluhopisů vlády Spojených států po středečním zveřejnění zápisu ze zářijového zasedání americké centrální banky.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval kolem 22.00 nárůst o 0,4 procenta na 95,95 bodu. Euro vůči dolaru ve stejný čas ztrácelo 0,41 na 1,1455 USD.
Zápis ze zasedání Fedu ukázal, že představitelé centrální banky se převážně shodují na potřebě dalšího zvyšování úrokových sazeb. Prezident Donald Trump přitom Fed kvůli zvyšování úroků ostře kritizuje.
Čínský jüan se k dolaru držel v blízkosti třítýdenního minima. Americké ministerstvo financí sice ve své pololetní zprávě neoznačilo Čínu za měnového manipulátora, vyjádřilo však obavy ohledně poklesu hodnoty čínské měny.
Ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, na který měl největší vliv silný růst zásob suroviny ve Spojených státech. Ve výraznějším poklesu jim však bránil slabší vývoz ropy z Íránu a také napětí ve vztazích mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií.
Severomořská ropa Brent kolem 22.00 odepisovala asi 0,9 procenta na 79,31 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ztrácela 1,48 procenta na 68,72 USD. Během dne byly ztráty výraznější.
Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby benzinu ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 6,5 milionu barelů. Zvyšují se přitom už čtyři týdny. "Zásoby stoupají týden po týdnu. Je to nepřetržitý trend," poznamenal analytik Olivier Jakob ze společnosti Petromatrix.
Americké sankce vůči Íránu vstoupí v platnost 4. listopadu, obchodníci ale už podle zdrojů z odvětví nákupy íránské ropy buď úplně zastavili, nebo omezili. V porovnání s počátkem letošního roku export ropy z Íránu už klesl o jeden milion na 1,5 milionu barelů denně.
"Pokud se vývoz stabilizuje na úrovni 900 000 barelů denně, lze očekávat, že jsme už za vrcholem dopadu tohoto faktoru," uvedla společnost JBC Energy.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Vláda Spojených států zatím neoznačila Čínu ani žádného jiného ze svých obchodních partnerů za měnového manipulátora. Ve své pravidelné pololetní zprávě zveřejněné v noci na čtvrtek americké ministerstvo financí uvedlo, že nedávné oslabení čínského jüanu pravděpodobně zhorší americký obchodní deficit, úředníci však zjistili, že se zdá, že Peking se výrazněji nesnaží přímo zasahovat do hodnoty měny.
Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber prodal své první dluhopisy, za které získal dvě miliardy dolarů. Informoval o tom ve čtvrtek list Financial Times. Kvůli vysokému zájmu investorů firma původně nabízený objem dluhopisů zvýšila. Papíry mají výnos až osm procent ročně.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 13. října 210 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 215 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 212 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti se snížil na 1,64 milionu žádostí z 1,653 milionu (odhad: 1,665 milionu).
- USA: Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v říjnu klesl na 22,2 bodu z 22,9 bodu v září (odhad: 20 bodů).
- UBS snížila cílovou cenu akcií BlackRock na 505 z 565 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Philip Morris International v 3Q: Zisk na akcii 1,44 USD (odhad: 1,27 USD), tržby 7,5 miliardy USD (odhad: 7,16 miliardy USD).
- Výsledky Travelers v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,54 USD (odhad: 2,25 USD), tržby 7,72 miliardy USD (odhad: 7,55 miliardy USD).
- Výsledky American Express v 3Q: Zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,77 USD), tržby 10,1 miliardy USD (odhad: 10,1 miliardy USD). Akcie v after-marketu +0,63 %.
- Výsledky PayPal Holdings v 3Q: Zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 3,68 miliardy USD (odhad: 3,67 miliardy USD). Akcie v after-marketu +1,33 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

