Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy uzavřely páteční obchodování smíšeně, když investoři čekali na novinky týkající se italského rozpočtového plánu. Pozornost poutala také výsledková sezóna a jednání o odchodu Británie z Evropské unie.
Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,12 % na 361,24 bodu, za celý týden však o 0,64 % zpevnil. Britský FTSE 100 získal 0,32 % na 7 049,8 bodu (týden: +0,77 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,63 % na 5 084,66 bodu (týden: -0,22 %) a německý DAX klesl o 0,31 % na 11 553,83 bodu (týden: +0,26 %).
Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, který do mínusu stáhl francouzský výrobce pneumatik Michelin, jenž snížil celoroční výhled zisku. Akcie společnosti na to zareagovaly propadem o více než 11 %, což pro Michelin představuje nejhorší seanci za posledních sedm let.
O více než 2 % v pátek zlevnily akcie švédského výrobce nákladních automobilů Volvo. Společnost oznámila, že ve třetím čtvrtletí zvýšila provozní zisk meziročně z 6,95 na 10,25 miliardy švédských korun a výrazně překonala očekávání analytiků.
Evropské akcie (19. října 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Český státní dluh letos ke konci září vzrostl proti konci roku 2017 o 46,7 miliardy korun na 1,671 bilionu Kč. V samotném třetím čtvrtletí státní dluh klesl o 42,1 miliardy korun, informovalo v pátek ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá hypoteticky dluh zhruba 157 000 Kč.
- Volkswagen se rozhodl přispět ke zlepšení znečištění ovzduší a ještě na tom vydělat. Automobilka nabízí německým zákazníkům, kteří se rozhodnou pro koupi nového vozu její výroby, prémii za sešrotování jejich auta se starým dieselovým motorem. Největší evropský výrobce aut to oznámil ve čtvrtek. Akce se týká i starých vozů jiných značek než VW, přičemž výše prémie se podle německých médií bude pohybovat mezi 1 500 až 10 000 eur v závislosti na typu vybraného nového modelu.
- Švýcarská skupina Swiss Life dokončila nákup finanční poradenské společnosti Fincentrum. Získala potřebná regulatorní schválení v Česku a na Slovensku. Spojením s Fincentrem se skupina Swiss Life stává lídrem v finančního poradenství v Česku a na Slovensku s obratem téměř dvě miliardy Kč, oznámila v pátek společnost.
- Projekt vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe je podle ministerstva dopravy ekonomicky efektivní. Jako výhodné se jeví především propojení Dunaje s Odrou. Vyplývá to ze studie, kterou úřad připravoval dva roky. Ministerstvo to v pátek oznámilo v tiskové zprávě. Stavba kanálu by vyšla na 582 miliard korun. Stavbu kanálu dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman, proti stavbě vystupují ekologové.
Výsledková sezóna
- Švédský výrobce nákladních automobilů Volvo za třetí čtvrtletí zvýšil provozní zisk meziročně z 6,95 na 10,25 miliardy švédských korun a výrazně překonal očekávání analytiků. K výsledku mu pomohla vysoká poptávka jak po nákladních vozech, tak po stavebních strojích. Vysokou úroveň poptávky v Evropě a Severní Americe firma očekává i v příštím roce.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Energetická společnost ČEZ prostřednictvím své nizozemské investiční firmy CEZ New Energy Investments kupuje rumunskou stavební společnost High Tech Clima, která se specializuje na instalace klimatizací, ventilací a vytápění, a její srbskou odnož. Obchod nyní schvaluje rumunský antimonopolní úřad, který informace zveřejnil. Informoval o tom v pondělí deník E15. Cenu transakce podle něj ČEZ neuvedl.
- Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v září zpomalilo na 2,7 procenta, zatímco v srpnu spotřebitelské ceny vzrostly o 2,8 procenta. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad. Inflace na Slovensku tak byla vyšší než v České republice, kde spotřebitelské ceny v září proti loňsku stouply o 2,3 procenta.
- Evropská unie hodlá povolit státní podporu výzkumu elektrických baterií. Společnostem, které chtějí stavět velké závody na jejich výrobu, pak nabídne spolufinancování v řádu miliard eur. Napsal to v pondělí list Financial Times. Brusel se totiž obává, že automobilový průmysl, který v EU zaměstnává kolem 13 milionů lidí, by kvůli závislosti na bateriích z Asie mohl prohrát závod o budování trhu elektromobilů.
- Kvůli nedostatku lidí ve výrobě růst tuzemského hospodářství letos zpomalí na 3,6 procenta a příští rok na 3,3 procenta. Vyplývá to z nové prognózy Hospodářské komory, která vychází ze šetření mezi podnikateli. Poroste méně průmysl i maloobchod. Komora nevylučuje, že zaměstnavatelům bude už v červnu 2019 chybět až půl milionu pracovníků. Poslední prognóza komory z června odhadovala letošní růst na 4,2 procenta.
- Předsedou představenstva společnosti PFNonwovens, která vyrábí netkané textilie, se stal dosavadní člen představenstva Allen Bodford. Je zároveň generálním ředitelem koncernu, který zahrnuje jak firmu PFNonwovens Czech, tedy bývalý Pegas Nonwovens s továrnami ve Znojmě, Bučovicích a Egyptě, tak další firmy v USA a Číně, které letos díky nákupu akcií ovládla česká investiční skupina R2G Rohan Czech.
- Ceny průmyslových výrobců v Česku v září dál zpomalily meziroční růst na 3,2 procenta ze srpnových 3,3 procenta. Ceny nadále rostly také u stavebních prací a tržních služeb pro podniky, v zemědělství opět výrazně zpomalily pokles. Údaje v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Informoval také o vývoji cen v zahraničním obchodě za srpen, ceny dováženého zboží v osmém měsíci zrychlily meziroční růst, u vyváženého zboží růst zpomalil.
- Banky ve čtvrtém čtvrtletí očekávají u úvěrů domácnostem plošné zpřísnění úvěrových standardů, u firemních úvěrů zůstanou beze změny. Zároveň finanční instituce čekají pokles poptávky po úvěrech na bydlení, neměnnou poptávku po spotřebitelských úvěrech a mírné zvýšení poptávky po podnikových úvěrech. Vyplývá to z šetření úvěrových podmínek bank, které v úterý zveřejnila Česká národní banka.
- Téměř třetina exportérů očekává, že by obchodní válka mezi EU a USA ohrozila jejich vývoz. Za největší rizika pro český export považují tuzemští vývozci kurzové změny a nedostatek pracovních sil. Za poslední rok se vnímání těchto dvou rizik zvýšilo nejvíc. Exportéři vidí největší příležitosti u vývozu do Německa, Ruska a Číny, která si tak polepšila v žebříčku o dvě pozice. Vyplývá to z letošního ročníku Exportního výzkumu DHL, jehož výsledky byly v úterý představeny na tiskové konferenci.
- Průměrná úroková sazba hypoték v ČR v září stoupla na 2,57 % ze srpnových 2,53 %. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba předloni v prosinci, kdy činila 1,77 %. Letos v lednu byla 2,28 %. Objem i počet hypoték v září stouply.
- Německý obchodní svaz BGA zhoršil výhled růstu vývozu na letošní rok na 3,5 procenta, zatímco dosud počítal s pěti procenty. Rozhodnutí zdůvodnil slabší poptávkou ze zahraničí ve světle rostoucího obchodního napětí a připravovaným odchodem Británie z Evropské unie.
- Společnost PPF Real Estate koupí od finské firmy Stockmann obchodní centrum Nevsky v Petrohradě. Realitní divize impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera za nemovitost zaplatí 171 milionů eur. Stockma %. nn to oznámil v tiskové zprávě. Upozornil na to ve středu server Euro.cz.
- Mezinárodní sankce měly na Rusko jen minimální efekt. Ekonomika země po sankcích uvalených kvůli anexi Krymu naopak vykázala mírné zlepšení, vyplývá z indexu auditorské firmy BDO, který sleduje ekonomickou vyspělost téměř všech států světa. V žebříčku 174 zemí si Rusko od roku 2014 polepšilo ze 74. místa na letošní 55. pozici. Investoři jsou podle BDO přesto při zvažování aktivit v této zemi výrazně opatrnější.
- Polská státní plynárenská společnost PGNiG se dohodla na koupi podílu v norském plynovém poli Tommeliten Alpha, za který zaplatí 220 milionů dolarů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. PGNiG podíl 42,38 procenta převezme od norské energetické firmy Equinor. Transakce je součástí plánu PGNiG na diverzifikaci dodávek plynu.
- Francouzský poskytovatel webhostingu a cloudových služeb OVH hodlá v příštích letech ztrojnásobit investice a postavit se americkým internetovým gigantům Amazonu a Googlu. V pětiletém období od roku 2021 hodlá do svého rozvoje vložit čtyři až sedm miliard eur. Oznámil to ve čtvrtek zakladatel a majitel společnosti Octave Klaba. Současný investiční plán, který končí v roce 2020, pracuje s částkou 1,5 miliardy eur.
- Španělská policie ve středu zatkla vysokého úředníka bývalé venezuelské vlády Nervise Villalobose, kterého podezírá z praní špinavých peněz. Podle deníku El País mu soud také obstavil luxusní usedlost se 40 domy v jihošpanělském letovisku Marbella a stovku dalších nemovitostí jinde ve Španělsku. Villalobose vyšetřuje i Andorra v kauze tří desítek venezuelských úředníků, kteří podle policie připravili venezuelskou státní ropnou společnost PDVSA o dvě miliardy eur.
- Britská banka HSBC by se mohla stát první zahraniční společností, s jejímiž cennými papíry se bude obchodovat na šanghajské burze. Realizaci plánu, na němž se pracuje už deset let, umožní nové spojení burz v Londýně a Šanghaji. S odvoláním na své zdroje to ve čtvrtek napsal list Financial Times.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní třetí čtvrtletí čistý zisk 68,57 milionu dolarů, o rok dříve vykázala za stejné období čistou ztrátu 7,75 milionu dolarů. Tržby se jí zvýšily ze 119,43 milionu dolarů na 123,52 milionu dolarů. Výsledky byly pozitivně ovlivněny prodejem chorvatských aktivit za 85 milionů eur.
- Vývojáři antivirového softwaru Avast v třetím čtvrtletí letošního roku stouply upravené tržby o 7,2 % na 209,8 milionu USD. Provozní zisk EBITDA se společnosti meziročně zvýšil o 5,5 % na 113,5 milionu USD.
Zdroj: CNBC