Před 40 lety se Rakušané vzdali jaderné energie

Před 40 lety, 5. listopadu 1978, se Rakušané vyslovili v referendu proti uvedení jaderné elektrárny Zwentendorf do provozu. Ačkoliv její výstavba spolykala více než pět miliard šilinků a elektrárna byla krátce před dokončením, nevyrobila nikdy ani watt elektřiny.
Výstavba elektrárny o výkonu 692 megawattů v dolnorakouské obci Zwentendorf začala v roce 1972. Tehdy však současně sílilo i hnutí odporu, proto se sociálnědemokratický kancléř Bruno Kreisky rozhodl vypsat na citlivé téma referendum. Tři miliony voličů zajistily velmi těsný výsledek hlasování. Proti uvedení Zwentendorfu do provozu se vyslovilo 1 606 777 Rakušanů, pro bylo o 30 000 voličů méně. Odpůrci jaderné energie tedy těsně zvítězili se ziskem 50,47 % platných hlasů.
Úvahy o možném pozdějším zprovoznění elektrárny vzaly za své v důsledku nehod v jaderných elektrárnách v americkém Three Mile Islandu a ukrajinském Černobylu. Nedošlo ani na řadu alternativních návrhů, mezi nimiž nechyběla například přestavba elektrárny na plynový pohon či zřízení muzea.
Betonový monument, jehož zakonzervování a mnohaletá údržba stály Rakušany další miliardy šilinků, nakonec sloužil policii pro výcvik služebních psů a pro exkurze vědců. Část technologického vybavení elektrárny byla prodána jako náhradní díly pro obdobný typ elektráren v Německu.
Zdroj: ČTK
Aktuality
