Evropské akcie ve čtvrtek dosáhly jen mírných zisků kvůli obavám ze sporů o globálním obchodu

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování vesměs mírně v plusu, když nové obavy z možných komplikací v jednáních o světovém obchodu během odpoledne vymazaly dopolední zisky.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ziskem 0,2 %, nejlépe si vedl sektor základních surovin. Britský FTSE 100 přidal 0,49 %, německý DAX skončil na červené nule (-0,01 %) a francouzský CAC 40 stoupl o 0,46 %.
Investoři čekali na summit největších světových ekonomik G20, který má začít v pátek. Prezidenti USA a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching se chystali na netrpělivě očekávané dvoustranné setkání, jež má proběhnout v rámci summitu a mělo by zlepšit vzájemné obchodní vztahy jejich zemí.
Mezitím evropští investoři doufají že Trump zruší - či alespoň sníží - 25% celní sazbu na dovoz evropských automobilů do USA. Automobilový sektor díky tomu ve čtvrtek skončil v kladném pásmu.
Největší hnací silou evropského burzovního trhu však byl středeční projev šéfa rady guvernérů amerického Fedu. Jerome Powell řekl, mimo jiné, že považuje současnou referenční úrokovou sazbu Fedu za blízkou sazbě neutrální. To znamenalo ústup z jeho původně silně jestřábí pozice, jež předpokládala další rychlé zvyšování sazeb.
Z jednotlivých titulů se dařilo podniku Britvic, výrobci nealkoholických nápojů neslazených cukrem. Po oznámení lepších než očekávaných tržeb jeho akcie podražily o sedm procent.
Na druhém konci spektra byla německá Deutsche Bank po zprávě, že německé úřady provedly razii v jejím sídle ve Frankfurtu a několika dalších objektech v souvislosti s podezřením z praní špinavých peněz.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer hodlá do konce roku 2021 zrušit po celém světě zhruba 12 000 pracovních míst. To odpovídá asi deseti procentům jeho celkové pracovní síly. Oznámila to ve čtvrtek firma.
- Automobilka Fiat Chrysler Automobiles slíbila, že mezi roky 2019 až 2021 investuje v Itálii do nových modelů a motorů více než pět miliard eur. Cílem je podpořit nedostatečně využívané kapacity závodů v zemi, zachovat pracovní místa a zlepšit provozní marži v Evropě.
- Členské země EU se dohodly na podobě nových pravidel pro digitální platformy, která v dubnu navrhla Evropská komise. Na tiskové konferenci to uvedla Margarete Schramböcková, ministryně pro digitální a hospodářské záležitosti předsednického Rakouska. Česká ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková dnes ale, společně se zástupci některých dalších zemí, upozornila na možné dopady regulací na menší firmy.
- Představitelé automobilek Renault, Nissan a Mitsubishi, kteří se dnes sešli poprvé od zatčení předsedy správní rady Nissanu Carlose Ghosna, potvrdili své závazky vůči společné alianci. Ve společném prohlášení uvádějí, že členské společnosti jednotlivě a kolektivně "důrazně zopakovaly svůj pevný závazek vůči partnerství". Nissan, který je nespokojen se svou menší rolí, ale chce krizi vyvolanou zatčením Ghosna využít ke změně poměrů.
- Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek v jednom z výborů britského parlamentu odmítla spekulovat o možných postupech v případě, že brexitová dohoda s Bruselem 11. prosince neprojde Dolní sněmovnou. Zároveň nechtěla akceptovat závěr vládní analýzy, podle níž odchod z EU na základě jejích plánů bude znamenat zpomalení britské ekonomiky.
- Šest poboček největší německé banky Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem a okolí prohledávalo ve čtvrtek dopoledne na 170 členů kriminální policie, prokuratury a daňové inspekce. Hledali důkazy o praní špinavých peněz, oznámila kancelář státního zástupce. Vyšetřovatelé zkoumají činnost dvou zaměstnanců banky, kteří údajně pomáhali klientům zakládat firmy v daňových rájích za účelem praní špinavých peněz.
- Německá automobilka Volkswagen se rozhoduje, kde bude v Severní Americe vyrábět elektromobily pro trh USA. Vůz na elektrický pohon značky VW chce automobilka představit Američanům v roce 2020, zpočátku je ale bude do USA dovážet. Oznámil to šéf Volkswagen Group of America Scott Keogh na autosalonu v Los Angeles.
- Portugalsko splatí předčasně záchranný úvěr od Mezinárodního měnového fondu.Poslední splátku 4,6 miliardy eur chce země zaplatit do konce letošního roku. Řekl to ve čtvrtek v parlamentu portugalský premiér Antonio Costa.
Výsledková sezóna
- Výsledky Thomas Cook Group v FY2018: Ztráta před zdaněním 53 milionů GBP (loni: +43 milionů GBP), tržby 9,58 miliardy GBP (meziročně +6 %).
Zdroj: CNBC
Aktuality
