US MARKETOtevírá za: 15 h 25 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Argentinský prezident připustil, že se na summitu G20 bude mluvit i o Chášukdžím

Není vyloučeno, že se na summitu skupiny G20 bude hovořit i o obviněních vznesených proti saúdskoarabskému korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi. Řekl to ve čtvrtek argentinský prezident Mauricio Macri, který je hostitelem dvoudenního summitu, jenž začne v pátek. Bin Salmán bude přítomen jako zástupce jedné z členských zemí G20. Některé státy mu připisují odpovědnost za vraždu saúdskoarabského novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího.

Nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) tento týden požádala Argentinu, aby zahájila vyšetřování bin Salmánovy role při vraždě i účasti jeho země v jemenské válce. Článek argentinské ústavy umožňuje vyšetřovat a soudit takové zločiny bez ohledu na to, kde byly spáchány.

"Pokud jde o korunního prince, Saúdská Arábie je stálým členem G20, proto se princ účastní. Toto téma (Chášukdžího vražda) mělo dopad v celém světě a může se dostat na pořad bilaterálních jednáních nebo do programu G20," řekl Macri.

Hovořil na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který řekl, že bude mít příležitost o obvinění mluvit s princem. Chášukdžího vraždu označil za "velmi vážnou věc". "Doufám, že vyšetřování vedené v Turecku a Saúdské Arábii bude situaci dále vyjasňovat, a to jak v zájmu Chášukdžího příbuzných, tak světa," řekl Macron.

Chášukdží byl brutálně zavražděn při návštěvě na konzulátu své země v Istanbulu 2. října.

Agentura Reuters s odvoláním na zdroje z argentinské prokuratury ve čtvrtek oznámila, že zatím nemá nové zprávy o tom, zda na základě podnětu HRW Argentina zahájí formální vyšetřování. Federální soudce požádal ve středu ministerstvo zahraničí, aby si vyžádalo informace z Turecka i Jemenu.

Bin Salmán do Buenos Aires dorazil už ve středu, ale podle agentury DPA od té doby nevyšel ze saúdskoarabského velvyslanectví.

Zdroj: ČTK

ArgentinaPolitikaSaúdská Arábie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika