US MARKETOtevírá za: 9 h 7 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

ČEZ zahájí jednání s India Power o prodeji bulharských aktiv

Společnost ČEZ zahájí jednání s firmou India Power o prodeji svých bulharských aktiv. Smlouva s firmou Inercom ale zatím zůstává v platnosti, přestože Inercom odkládací podmínky pro koupi bulharských aktiv dosud nesplnil. V pondělí to oznámila mluvčí ČEZ Alice Horáková. Hodnota obchodní transakce s Inercomem se odhadovala na 320 milionů eur.

Smlouvu, která vyvolala kontroverze, Inercom a ČEZ podepsaly letos v únoru. Bulharský antimonopolní úřad ale její realizaci 19. července znemožnil se zdůvodněním, že by Inercom získal na trhu dominantní postavení. ČEZ i Inercom podaly proti tomu stížnost, v současné době pokračuje před soudem odvolací řízení.

Lhůta společnosti Inercom na splnění odkládacích podmínek pro koupi aktiv ČEZ podle mluvčí uplynula na konci listopadu. Přesto ale zůstane smlouva zatím v platnosti, uvedla. "Společnost ČEZ však plánuje zahájit paralelní jednání s dalším uchazečem v pořadí, společností India Power, která již potvrdila svůj trvající zájem o bulharská aktiva ČEZ," sdělila mluvčí.

Do balíku prodávaných firem ČEZ patří CEZ Bulgaria (od roku 2005 zastupuje Skupinu ČEZ na bulharském trhu a koordinuje činnosti firem), CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria (od roku 2015 poskytuje informační a telekomunikační služby), Free Energy Project Orešec a Bara Group. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie Bulgaria. Firma podle výroční zprávy ČEZ v roce 2017 vykázala čistý zisk 412 milionů korun, provozní výnosy firmy činily 5,8 miliardy korun.

Plán zahájit paralelní jednání se společností India Power není podle analytika Fio banky Jana Rašky překvapením. O této firmě, která skončila v tendru jako druhá v pořadí, se hovořilo již letos v březnu. "Poté, co se prodej aktiv do rukou Inercomu v posledních měsících zkomplikoval, tak si ČEZ tímto krokem logicky vytváří prostor pro další vyjednávání," podotkl Raška. Možné negativum vidí v tom, že s India Power může být dojednána nižší cena. Prodej bulharských aktiv ČEZ však podle něj zůstává s ohledem na existenci soudních sporů komplikovaný a celá záležitost se může přesunout do roku 2019, dodal.

"Prodejní cena mezi ČEZ a Inercomem byla stanovena na 326 milionů eur. India Power nabídla sice více, údajně 360 milionů eur, ale suma by byla rozložena do pěti let," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Při prodejní ceně aktiv přes osm miliard korun by se v přepočtu na akcii jednalo o částku vyšší než 15,50 Kč," dodává analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

ČEZ, který je ve většinovém vlastnictví českého státu a je největší tuzemskou energetickou firmou, vede mimo jiné také arbitrážní řízení s bulharskou vládou. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože údajně nedokázala ochránit jeho energetické investice v zemi. Na bulharský trh vstoupil ČEZ ke konci roku 2004. V současnosti jeho bulharská distribuční společnost dodává elektřinu více než třem milionům obyvatel Bulharska.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRBulharskoČEZEnergetika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika