Odboráři dceřiných firem ČEZ navrhnou růst mezd pod 9,5 %

Odboráři integrovaných dceřiných firem energetické skupiny ČEZ, mezi které patří mimo jiné společnosti ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO, navrhnou na čtvrtečním jednání s vedením ČEZ o růstu platů jejich nárůst v příštím roce v těchto společnostech pod úrovní 9,5 %, kterou navrhovali na předchozím jednání. Přesnou výši návrhu před jednáním říkat nechtějí. Na úterním briefingu to uvedl Karel Klusák, místopředseda odborového svazu ECHO (OS ECHO), který sdružuje pracovníky z oboru energetiky a chemie a odboráře z těchto firem ČEZ zastřešuje.
Klusák uvedl, že na posledním jednání se zaměstnavatelem, které se uskutečnilo minulý týden, navrhlo vedení ČEZ růst mezd v ČEZ Distribuce o 3,5 % včetně inflace, ve výši 2,8 % včetně inflace pro společnosti ČEZ Prodej, ČEZ Obnovitelné zdroje, ČEZ ICT Services a Telco pro Services a pouze nárůst o inflaci ve výši 2,3 % pro společnosti ČEZ ESCO a ČEZ Korporátní služby. Všechny návrhy jsou pro roky 2019 a 2020. Celá skupina ČEZ dohromady zaměstnává asi 27 000 lidí, z toho zhruba 20 000 lidí v Česku. Zmíněné firmy zaměstnávají podle Klusáka více než 6 500 lidí, nejvíce ČEZ Distribuce.
Pod hlavičkou OS ECHO se v úterý podle Klusáka v Praze sešlo na 55 zástupců integrovaných dceřiných firem ČEZ z celé republiky. Mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová dodala, že kroky OS ECHO mají plnou podporu předsedy ČMKOS Josefa Středuly. Jednání, které se uskutečnilo v žižkovském hotelu Olšanka, nebylo jedinou akcí, která se k diskusi o růstu mezd v ČEZ v úterý konala.
Už dopoledne protestovalo asi 80 zaměstnanců ČEZ před centrálou společnosti v pražské Michli. Požadovali zvýšit v příštím roce tarifní a smluvní mzdy včetně příplatků o 13,8 %, ale také zkrátit pracovní dobu u nepřetržitých provozů a šest týdnů dovolené. Akce trvala zhruba 45 minut, účastnili se jí zaměstnanci další části skupiny ČEZ, mimo jiné zaměstnanci jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech. "Naše nabídka je nárůst v následujících dvou letech o více než 11 %, co se týká základních tarifů," uvedl v úterý mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Protesty se uskutečnily také přímo v elektrárnách v Dukovanech a Temelíně.
Průměrnou mzdu ve firmě ČEZ nesděluje. Argumentuje tím, že ukazatel nemá vypovídající hodnotu, protože podnik zaměstnává lidi z různých oborů a na různých typech pozic. Týdeník Euro v listopadu uvedl, že průměrná měsíční hrubá mzda v ČEZ včetně odměn v roce 2017 činila 63 805 Kč.
Podle dat Českého statistického úřadu činila v letošním třetím čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, do kterého ČEZ patří, 43 260 Kč.
Průměrná hrubá mzda v ČR se pak ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2 458 korun na 31 516 Kč. Nominální nárůst tak činil 8,5 %, reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o 6 %, uvedl v úterý ČSÚ. Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,8 % na 27 719 korun.
Odborový svaz ECHO (OS ECHO) vznikl v roce 2004 sloučením OS energetiky a OS chemie ČR. V současnosti má přes 20 000 členů, což z něj dělá druhý největší průmyslový svaz zastřešený ČMKOS. Nejsilnější je svaz KOVO, který má přes 90 000 členů. ČMKOS celkem sdružuje zhruba 300 000 odborářů.
Zdroj: ČTK