Evropské akcie se propadly na dvouleté minimum

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy se během čtvrtečního obchodování propadly nejhlouběji za poslední dva roky. Investoři zjitřeně reagovali na zatčení členky nejužšího vedení čínské technologické firmy Huawei v Kanadě na popud Spojených států.
Obavy z komplikací v jednání o světovém obchodu mezi Washingtonem a Pekingem, slábnoucí ropa a obavy ze slabého růstu se podepsaly na prudkém čtvrtečním poklesu všech evropských burz a sektorů.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ztrátou 3,09 procenta, když během dne ztrácel až 3,3 procenta. Je to nejprudší propad od zveřejnění výsledků britského referenda o opuštění Evropské unie v květnu roku 2016. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 3,15 procenta, německý DAX poklesl o 3,48 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 3,32 procenta.
Nejhůře se vedlo sektoru základních surovin, jenž je silně navázán na Čínu; zaznamenal pokles o 4,2 procenta. Sestup vedla Antofagasta, kotovaná na londýnské burze, se ztrátou více než sedmi procent.
O mnoho lépe na tom nebyly ani automobilky, jež odrážejí nejcitlivěji veškeré výkyvy v najatých jednáních o světovém obchodu mezi USA, Evropou a Čínou. Faurecia a Daimler ztratily hodně po šesti procentech, celý sektor odepsal procent pět.
Více než tři procenta odepsal i technologický sektor v přímé reakci na zatčení Meng Wan-čouové, globální finanční ředitelky čínské technologické firmy Huawei, kvůli podezření z porušování protiíránských sankcí. Zatčení proběhlo ve Vancouveru; čínská manažerka poté čekala na vydání do Spojených států.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
-
Francie hodlá v příštím roce zavést digitální daň na národní úrovni, pokud se členské země EU do března nedokážou dohodnout na zavedení této daně v celé Evropské unii. Uvedl to ve čtvrtek francouzský ministr financí Bruno Le Maire. - Německá automobilka Volkswagen chce, aby její kmenová značka zvýšila ziskovost rychleji, než se dosud předpokládalo. Její marže by už v roce 2022 měla stoupnout na nejméně šest ze současných čtyř procent. Je to o tři roky dříve oproti původnímu plánu a navzdory rostoucím investicím do vývoje elektromobilů. Prohlásil to ve čtvrtek ve Wolfsburgu zástupce finančního představenstva značky Arno Antlitz.
- Británie mění systém povolování dlouhodobých pobytů pro investory. Systém, který si oblíbili zejména podnikatelé z Ruska, Blízkého východu a Číny, sklízel kritiku, že napomáhá praní špinavých peněz a šíření organizovaného zločinu. Napříště budou investice žadatelů o tento druh víz podléhat kontrole britských auditorů. Informovala o tom agentura Reuters.
- Konsorcium v čele s čínskou společností Anta Sports kupuje finského výrobce sportovního vybavení Amer Sports za 5,6 miliardy eur. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Reuters s tím, že dohoda je před podpisem.
- Nezaměstnanost v Řecku klesla v září na 18,6 procenta a byla nejnižší od července 2011. Mezi mladými ve věku od 15 do 24 let se meziročně snížila na 36,6 procenta z 40,5 procenta. Uvedl to ve čtvrtek řecký statistický úřad ELSTAT.
-
Polská protikorupční policie ve čtvrtek pozatýkala sedm někdejších vysoce postavených pracovníků úřadu pro regulaci finančního sektoru včetně jeho tehdejšího šéfa. Oznámilo to polské nejvyšší státní zastupitelství. Případ se týká období let 2013 až 2014.
Zdroj: CNBC