Evropské burzy v pondělí výrazně ztratily, klesly například akcie automobilek

Evropské akcie v úvodu týdne uzavřely v mínusu. Náladu na trzích určovalo především dění v Británii, kde premiérka Theresa Mayová odložila úterní hlasování o dohodě, která má ostrovnímu království zajistit odchod z Evropské unie.
Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 1,87 % na 338,99 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,83 % na 6 721,54 bodu, francouzský CAC 40 spadl o 1,47 % na 4 742,38 bodu a německý DAX odevzdal 1,54 % na 10 622,07 bodu.
Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, na který doléhá napětí kvůli obchodnímu sporu mezi USA a Čínou. Akcie italsko-americké skupiny Fiat Chrysler zlevnily o 3,14 %, francouzská automobilka Peugeot ztratila 4 %.
Nedařilo se ani německé chemické společnosti BASF, jejíž cenné papíry se propadly o necelá 4 % poté, co firma v závěr minulého týdne snížila výhled letošního zisku.
Evropské akcie (10. prosince 2018), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na 2,8 procenta. Bez práce bylo 215 010 lidí, což je nejméně od června 1997. Počet volných pracovních míst vzrostl na více než 323 500. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. Analytici stagnaci nezaměstnanosti očekávali. Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti 3,5 procenta.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v listopadu zpomalil na dvě procenta z říjnových 2,2 procenta. Ceny tak rostly nejpomalejším tempem od letošního dubna. Zlevňovaly především potraviny. Nadále naopak zdražovalo bydlení a také pohonné hmoty. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,1 procenta.
- Protivládní protesty takzvaného hnutí žlutých vest výrazně zpomalí růst francouzské ekonomiky v posledním čtvrtletí tohoto roku. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli protestům zhoršila výhled růstu na toto období - nově má ekonomika ve srovnání s předchozími třemi měsíci vzrůst jen o 0,2 procenta místo původně očekávaných 0,4 procenta.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla na začátku prosince nejníže za čtyři roky. Důvodem jsou obavy z obchodních konfliktů, spor o rozpočet Itálie s Evropskou unií a rovněž jednání o vystoupení Británie z EU. Index důvěry se propadl na -0,3 bodu z listopadových 8,8 bodu a ocitl se nejníže od prosince 2014. Uvedla to v pondělí výzkumná společnost Sentix.
Zdroj: CNBC
Aktuality

