Soud EU by podle posudku měl odmítnout německý zákon o zprávách

Německý zákon, který brání vyhledávacím službám zveřejňovat výňatky zpráv a jiných zpravodajských produktů bez souhlasu vydavatele, nesmí být uplatňován, neboť je v rozporu s příslušnou směrnicí Evropské unie. Ve svém nezávazném doporučení to tvrdí generální advokát unijního soudu Gerard Hogan. Soudní dvůr Evropské unie o případu jedná, verdikt ještě nevynesl.
Zákon o takzvaném dodatečném autorském právu Německo přijalo v roce 2013, předem o něm ale nevyrozumělo Evropskou komisi. Hogan uvedl, že opatření se týká komerčních provozovatelů internetových vyhledávačů a také komerčních provozovatelů služeb editujících obsah, ne ale ostatních uživatelů včetně komerčních. To podle generálního advokáta představuje technické omezení v rozporu se směrnicí.
Unijní soud se záležitosti věnuje na žádost německého soudu, který posuzoval žalobu společnosti VG Media proti technologické firmě Google. Konsorciu VH Media, které sdružuje asi 200 vydavatelů, se nelíbí, že Google bezplatně zveřejňuje úryvky zpráv ze zpravodajských portálů. Požaduje proto, aby internetová společnost za využívání těchto textových úryvků platila. Google ale opakovaně tvrdí, že zveřejňováním částí zpravodajství německý zákon o ochraně autorských práv neporušil.
Vydavatelé se nejdříve obrátili se stížností na německý patentový úřad, kde se ale obě strany konfliktu odmítly dohodnout. Spor proto převzal soud, který ale loni v květnu vyjádřil pochybnosti nad tím, zda Německo o přípravách zákona o dodatečném autorském právu řádně informovalo Evropskou komisi. Do doby, než unijní soud rozhodne, zda je zákon platný, německý soud případ pozastavil.
Zdroj: ČTK