Evropské burzy ve středu díky dohodě o italském rozpočtu zpevnily, rumunská burza ale krvácela

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v plusu, když investory potěšilo dosažení dohody mezi EU a Římem o podobě sporného rozpočtu na příští rok 2019. Evropská komise tak podle vyjádření jejích špiček zatím vůči Itálii nezahájí proceduru kvůli nadměrnému deficitu. Pozornost investorů poutalo také zasedání amerického Fedu. Mimořádně špatný den za sebou mají rumunské akcie, jejichž index se sesunul o více než 11 % kvůli plánu vlády na dodatečné zdanění řady sektorů.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,31 % na 341,53 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,96 % na 6 765,94 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,49 % na 4 777,45 bodu a německý DAX stoupl o 0,24 % na 10 766,21 bodu.
Z průlomu v jednáních mezi EU a Itálií těžil zejména finanční sektor. O více než 2,5 % zdražily akcie italských finančních domů UniCredit a Banco BPM. Index italských akcií FTSE MIB zakončil obchodování se ziskem 1,59 % na 18 941,9 bodu.
Z konkrétních titulů stojí za zmínku zhruba 3,8% růst cenných papírů britské farmaceutické firmy GlaxoSmithKline, která ve středu oznámila, že spojí své aktivity v oblasti léků bez předpisu s americkým koncernem Pfizer. V nově vzniklé firmě bude podle sdělení GSK Britům patřit 68 % a Američané budou držet zbylých 32 %.
Evropské burzy (19. prosince 2018), zdroj: CNBC
Index bukurešťské burzy BET spadl o více než 11 % poté, co rumunská vláda představila plán na dodatečné zdanění řady sektorů. Cílem mají být i banky, což sráželo cenné papíry evropských finančních domů s pobočkami v této zemi. Právě na banky by se mělo vztahovat dodatečné zdanění ve výši až 0,9 % z celkové hodnoty aktiv. Odvíjet se má zdanění od sazby ROBOR.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Ve Spojeném království vyšla ve středu dopoledne série důležitých makrodat. Zveřejněny byly index maloobchodních cen, DCLG index cen domů, index výrobních cen a údaje o inflaci. Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v listopadu v meziročním srovnání klesly na 2,3 %, index maloobchodních cen meziročně stoupl o 3,2 %, index výrobních cen se meziročně zvýšil o 3,1 % a index cen domů meziročně vzrostl o 2,7 %.
- Odbory polostátní společnosti ČEZ, do které patří například zaměstnanci jaderných elektráren, se ve středu s vedením firmy opět nedohodly na růstu mezd pro příští rok. Jednání bude pokračovat v lednu. Po středečním setkání to oznámili zástupce odborů působících v ČEZ Jan Hrb a mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Obě strany trvají na svých dosavadních požadavcích. Zaměstnavatel navrhuje růst tarifních mezd v příštím roce o čtyři procenta, odbory požadují jejich nárůst o devět procent.
- Pět britských podnikatelských svazů vydalo silné varování poslancům, že uvrhnou špatně připravenou britskou ekonomiku do chaosu, pokud nepřestanou politikařit a v lednovém hlasování nepodpoří brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové. Napsal to ve středu britský deník The Guardian.
- Výrazný nedostatek pracovních sil, kterým trpí Německo, chce spolková vláda snížit dvojicí zákonů, s nimiž na svém středečním zasedání vyjádřila souhlas. Především kvalifikovaným občanům států mimo Evropskou unii mají usnadnit příchod do Německa a hledání práce v zemi.
Zdroj: CNBC, ČTK