Evropské akcie v pátek prudce posílily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akcie v pátek po čtvrtečním sestupu na dvouleté minimum prudce posílily. Podpořilo je oživení na burzách v USA. Za celý týden, který byl na jednotlivých trzích o dva až tři obchodní dny kratší, ale akcie podle panevropského benchmarku STOXX Europe 600 mírně oslabily.
V pátek si STOXX Europe 600 připsal 1,9 % a uzavřel na 335,85 bodu. Vykázal tak nejprudší jednodenní nárůst od letošního dubna. Během čtvrtka klesl až na 327,34 bodu, tedy na nejnižší úroveň od listopadu 2016.
Britský FTSE 100 v závěru týdne přidal 2,27 %, francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,74 % a německý index DAX, pro který byl pátek posledním obchodním dnem tohoto roku, se zvýšil o 1,71 %.
STOXX Europe 600 - 28. prosince 2018, zdroj: Google Finance
Náladu na evropských akciových trzích v závěru týdne podpořilo oživení na burzách v USA. Vzhůru zamířily například akcie technologických a bankovních společností.
Za čtvrtečním poklesem cen akcií stály přetrvávající obavy investorů ze zpomalování růstu světové ekonomiky a z obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou. DAX během čtvrteční seance klesl až na 10 279,20 bodu, tedy na nejnižší úroveň za více než dva roky. V lednu se přitom vyšplhal až na rekordní maximum 13 596,89 bodu.
DAX - rok 2018, zdroj: Google Finance
Za celý týden index FTSE 100 stoupl o 0,19 %, DAX ale klesl o 0,7 %, CAC 40 přišel o 0,33 % a STOXX Europe 600 se snížil o 0,25 %.
V pondělí zůstanou zavřené burzy ve Frankfurtu a Praze. Na burzách ve Francii a v Británii bude obchodování zkrácené. Na Nový rok zůstanou zavřené všechny evropské akciové trhy.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Meziroční míra inflace v Německu v prosinci podle harmonizovaných údajů výrazně klesla, činila 1,7 % proti 2,2 % v listopadu. Dostala se tak pod 2% cíl Evropské centrální banky. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil spolkový statistický úřad. Tempo růstu spotřebitelských cen bylo nižší, než čekali analytici.
- Nejpravděpodobnějším kandidátem na příštího šéfa Evropské centrální banky (ECB) je bývalý guvernér finské centrální banky Erkki Liikanen. Vyplývá to z průzkumu listu Financial Times mezi ekonomy. Anketa nicméně ukázala, že ekonomové by jako nástupce nynějšího šéfa ECB Maria Draghiho preferovali spíše Benoîta Cœurého, který je v současnosti členem Výkonné rady ECB.
- Panevropská burzovní skupina Euronext si zajistila podporu většiny akcionářů burzy v Oslu pro svůj záměr převzetí majitele provozovatele norské burzy. Akcionáři, kteří vlastní 50,6 % kapitálu Oslo Bors, ještě před zahájením tendru na odkup akcií vyjádřili souhlas s tím, že své akcie firmě Euronext prodají, uvedla v pátek skupina. Tendr na odkup plánuje Euronext spustit v příštích týdnech.
- Kritika amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu plynovodu Nord Stream II není důvodem ke zrušení tohoto projektu. Uvedl to evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger v rozhovoru s německým časopisem Der Spiegel. Upozornil rovněž, že jakýkoliv pokus o zrušení projektu by byl obtížný, protože plynovod je již ve výstavbě.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského podal prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Power Europe závaznou nabídku na koupi veškerých francouzských aktiv německé skupiny Uniper. Holding následně od Uniperu získal exkluzivitu na jednání. ČTK to v pondělí sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Základním majetkem Uniperu ve Francii jsou dvě uhelné elektrárny.
- Důvěra v českou ekonomiku v prosinci podruhé za sebou meziměsíčně klesla, snížila se o 0,7 bodu na 98,6 bodu. Snížila se důvěra u podnikatelů, zatímco u spotřebitelů po výraznějším listopadovém poklesu stoupla. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. Ve srovnání s loňským prosincem je letos celková důvěra v ekonomiku nižší, klesla také důvěra podnikatelů i spotřebitelů.
- České stavebnictví může letos vzrůst nejvíce od roku 2001. Do konce října zvýšilo svůj výkon meziročně o 10,1 procenta. Za celý rok 2001 stouplo o 10,4 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Proti loňsku se téměř vyrovnal rozdíl mezi pozemním a inženýrským stavitelstvím. V příštím roce očekávají analytici pokles tempa růstu zhruba na polovinu.
- Růst globální ekonomiky v příštím roce zpomalí, pak se ale hospodářství stabilizuje. Ve svém pravidelném hospodářském bulletinu to ve čtvrtek uvedla Evropská centrální banka. Ceny podle ní budou příští rok pokračovat v růstu.
- Akcie evropských bank letos ztratily v průměru 25 procent své hodnoty a jsou na tom nejhůře od krize eurozóny. Zájem investorů o sektor ochladl kvůli nízké ziskovosti, zastaralým podnikatelským modelům, záporným úrokovým sazbám i odchodu Británie z Evropské unie, napsal list Financial Times.
Zdroj: CNBC, ČTK