Americké akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu hlavní indexy poprvé v tomto měsíci skončily v plusu

Americké akcie uzavřely páteční obchodování plné drobných výkyvů oběma směry převážně s mírnými ztrátami. Za celý týden ale skončily poprvé v tomto měsíci v zelených číslech.
Index Dow v pátek klesl o 0,33 % na 23 062,40 bodu a S&P 500 odepsal 0,12 % na 2 485,74 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite ale stoupl o 0,08 % na 6 584,52 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,41 % na 28,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil zhruba o pět bazických bodů na 2,71 %.
Z jednotlivých akcií se v pátek dařilo například firmě Tesla. V reakci na zprávu o rozšíření správní rady společnosti posílily její akcie o 5,61 %.
Index S&P 500 se tento týden propadl na téměř 20měsíční minimum a přiblížil se stavu, kdy se hovoří o medvědím trhu (pokles indexu o 20 % od předchozího maxima). Na Štědrý den S&P 500 na předchozí zavírací maximum ztrácel 19,78 % (na intradenní dokonce více než 20 %). Index Nasdaq Composite do medvědího teritoria sestoupil v pátek 21. 12. (na Štědrý den jeho pokles oproti předchozímu zavíracímu maximu činil 23,64 %).
Za celý týden, který byl tentokrát o jeden den kratší, index Dow posílil o 2,75 %, S&P 500 přidal 2,86 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 3,97 %.
Dolar v pátek oslabil, ceny ropy rostly
Z výkyvů na akciových trzích v pátek těžily japonský jen a švýcarský frank považované investory za bezpečné měny. Americkou měnu stahovalo dolů kromě nestabilních akciových trhů také rostoucí očekávání, že americká centrální banka i kvůli nestabilním trhům sníží tempo zvyšování sazeb a že se období zpřísňování měnové politiky chýlí ke konci.
Po 22.00 SEČ euro k dolaru přidávalo 0,2 % na 1,1449 USD. Dolar k jenu večer odepisoval 0,73 % na 110,20 JPY a k franku ztrácel 0,44 % na 0,984 CHF. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, večer ztrácel 0,14 % na 96,34 bodu.
Ceny ropy v pátek rostly, podporovalo je zejména oživení na akciových trzích. Přetrvávaly ale obavy z nadbytečných dodávek suroviny na trh.
Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) v pátek oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden snížily asi o 46 000 barelů. Pokles zásob suroviny ale výrazně zaostal za odhadem analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali s úbytkem v objemu 2,9 milionu barelů.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na začátku tohoto měsíce domluvila se svými spojenci na omezení dodávek suroviny o 1,2 milionu barelů denně. Snahu OPEC o podporu cen ropy a omezení nadbytečných dodávek na trh ovšem komplikuje pokračující růst těžby v USA.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump v pátek pohrozil, že uzavře hranici mezi Spojenými státy a Mexikem, pokud demokraté v Kongresu nepřistoupí na financování hraniční zdi. Prezident to napsal na Twitteru.
- Zredukovat složité společenské problémy na jednoduchou volbu typu "ano/ne". Takový je cíl zaměstnanců Facebooku, kteří vytvářejí pravidla pro mazání obsahu na stejnojmenné sociální síti. Výsledek je ale v některých otázkách zaujatý, obsahuje řadu mezer i vyložených chyb, píše v obsáhlé reportáži deník The New York Times (NYT). Facebook je podle něj daleko mocnějším globálním arbitrem projevu, než sám připouští.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla v rámci zářijové dohody s regulátory jmenoval do své správní rady dva nové nezávislé ředitele, a to zakladatele softwarové firmy Oracle Larryho Ellisona a manažerku Kathleen Wilsonovou-Thompsonovou z farmaceutické skupiny Walgreens Boots Alliance. Oznámila to v pátek firma. Regulátoři chtějí podle agentury AP zajistit, aby byl zakladatel a výkonný ředitel automobilky Elon Musk pod větším dohledem.
- Akcie amerického výrobce počítačů Dell Technologies se v pátek vrátily na burzu. Obchodování zahájily s cenou 46 dolarů, což celý podnik ohodnotilo na 16 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.
- Americká banka Wells Fargo zaplatí 575 milionů dolarů za urovnání obvinění z nekalých praktik, například vytváření falešných účtů bez vědomí klientů. Informovala o tom v pátek agentura AP.
- Podíl dolaru na globálních devizových rezervách klesl v letošním třetím čtvrtletí na téměř pětileté minimum. Podíl eura se naopak zvýšil na skoro čtyřleté maximum. Vyplývá to z přehledu Mezinárodního měnového fondu (MMF), který byl zveřejněn v pátek. Devizové rezervy alokované v čínském jüanu se snížily poprvé od čtvrtého kvartálu 2016, kdy fond začal jejich podíl držený centrálními bankami zveřejňovat.
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech se v listopadu měziročně snížil o 7,7 % (říjen: -6,7 %). Meziměsíčně se jejich počet snížil o 0,7 % (odhad: -0,7 %, říjen: -2,6 %).
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu v prosinci klesl na 65,4 bodu (odhad: 62 bodů, listopad: 66,4 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Jediným problémem americké ekonomiky je Fed, zkritizoval v pondělí opět americkou centrální banku prezident Spojených států Donald Trump. Podle jeho názoru banka nechápe fungování trhů a "nezbytné obchodní války". Hlavu USA i finanční trhy znepokojují vyhlídky americké ekonomiky mimo jiné ve světle pokračujícího propadu akciového trhu ve Spojených státech.
- Index aktivity chicagského Fedu v listopadu stoupl na 0,22 bodu (říjen revidován z 0,24 bodu na 0,00 bodu).
- Wedbush Securities snížila cílovou cenu akcií CarMax z 87 na 70 USD.
- Wedbush Securities odebrala akcie Facebooku ze seznamu "nejlepších investičních nápadů".
- Financování části amerických federálních úřadů bude možné obnovit, až když zákonodárci odsouhlasí stavbu bariéry na hranici s Mexikem. Takto se v úterý vyjádřil americký prezident Donald Trump, jehož spor z Kongresem ohledně rozpočtu na ochranu hranic způsobil omezení provozu některých institucí. Peníze jim došly v noci na sobotu poté, co nebyl schválen dočasný státní rozpočet.
- Meziroční růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v říjnu dosáhl 5 % (září: 5,2 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu (prosinec 2018): -8 bodů (odhad: +15 bodů, listopad: +14 bodů).
- Americký prezident Donald Trump zvažuje, že v novém roce vydá nařízení, které by zabránilo americkým společnostem používat telekomunikační zařízení od čínských společností Huawei a ZTE. S odvoláním na tři informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Trumpova vláda se tak chystá učinit další krok ve snaze dostat dva největší čínské výrobce síťového vybavení z amerického trhu. Spojené státy obviňují Huawei a ZTE, že pracují na příkaz čínské vlády a že jejich zařízení může být používáno ke sledování Američanů.
- Americký vydavatel platebních karet Visa koupí za 198 milionů liber britskou firmu Earthport, která se zaměřuje na přeshraniční platby bank a podniků. Visa nabízí 30 pencí za akcii, což je čtyřnásobek pondělní ceny 7,45 pence. Akcie Earthportu proto ve čtvrtek po zahájení obchodování na burze v Londýně vzrostly až na úroveň nabízené ceny, uvedla agentura Reuters.
- Dražší chytré telefony iPhone společnosti Apple se od začátku roku 2019 budou vyrábět v Indii ve městě Šríperumbudúr na jihu země. S jejich montáží tam začne tchajwanská firma Foxconn, která je hlavním dodavatelem Applu. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 22. prosince 216 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 217 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh opět 217 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 15. prosince zvýšil na 1,701 milionu z 1,688 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,665 milionu žádostí).
- USA: Index cen domů FHFA v říjnu podle očekávání meziměsíčně stoupl o 0,3 % po růstu o 0,2 % v září.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK