Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, nedařilo se sektoru základních materiálů

Evropské akciové trhy zakončily první seanci nového roku smíšeně, když investoři vyhodnocovali zejména čínská makrodata, která naznačila zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky.
Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,13 % na 337,21 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,09 % na 6 734,23 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,87 % na 4 689,39 bodu a německý DAX vzrostl o 0,2 % na 10 580,19 bodu.
O více než 1,5 procenta klesl sektor základních materiálů, který do mínusu poslalo zveřejnění čínského indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, jenž v prosinci po roce a půl klesl do pásma kontrakce.
Akcie velkých těžařských firem byly navíc pod tlakem poklesu cen mědi. Cenné papíry firmy Antofagasta odevzdaly zhruba 1,5 %, akcie BHP Group spadly o více než procento.
Italské banky do mínusu stahovala zpráva, že Evropská centrální banka pověřila řízením italského finančního domu Carige tři dočasné nucené správce, kteří mají pomoci zachránit banku poté, co se jí minulý měsíc nepodařilo navýšit kapitál. Obchodování s akciemi banky bylo pozastaveno.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v prosinci zhoršily na nejnižší úroveň od července 2016. Index PMI klesl pod hranici 50 bodů na 49,7 bodu. Informovala o tom ve středu společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.
- Schodek státního rozpočtu Slovenska loni meziročně mírně klesl na 1,18 miliardy eur. Oproti plánu byl rozpočtový deficit o dvě pětiny nižší, řekl ve středu novinářům slovenský ministr financí Peter Kažimír. Předloni schodek slovenského rozpočtu dosáhl 1,22 miliardy eur.
- Počet výdělečně činných osob v Německu v loňském roce navzdory stárnoucí populaci vzrostl o 1,3 procenta na 44,8 milionu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od znovusjednocení země. Oznámil to ve středu spolkový statistický úřad.
- Evropská centrální banka pověřila řízením italské banky Carige tři dočasné nucené správce, kteří mají pomoci zachránit banku poté, co se jí minulý měsíc nepodařilo navýšit kapitál. Obchodování s akciemi bylo pozastaveno. Carige je desátou největší bankou v Itálii a dostala se do problémů kvůli finanční krizi a slabé italské ekonomice.
Zdroj: CNBC