Evropské akcie klesaly v nejistotě stran brexitu i Číny

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování převážně dolů. Investoři reagovali na pokračující chaos ohledně odchodu Británie z Evropské unie, na varovná makroekonomická data z Číny i na některé nepříznivé výsledky korporátního hospodaření.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 se sice v samém závěru seance vyhoupl na zelenou nulu, ale většina sektorů i velkých burz uzavřela obchodování v záporném pásmu. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,40 procenta, německý DAX poklesl o 0,12 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,34 procenta.
Nejhůře se vedlo bankovnímu sektoru, jenž uzavřel se ztrátou 1,2 procenta. V čele sestupu byla francouzská banka Société Générale, jež varovala, že její čtvrtletní výsledky "kvůli obtížným podmínkám na trhu" nesplní její vlastní předchozí očekávání. Její akcie v reakci na to zlevnily o 6,1 procenta.
Procentuálně stejnou ztrátu utrpěla i britská televize ITV poté, co Bank of America Merrill Lynch snížila její hodnocení na "underperform" z "buy."
Dobře se naopak vedlo britskému softwarovému výrobci Sage, jenž potvrdil své předcházející optimistické odhady hospodaření za celý rok. Jeho akcie stouply o více než pět procent.
Konečné údaje o evropské inflaci v prosinci potvrdily dosavadní odhady Eurostatu: meziroční inflace zpomalila na 1,6 procenta, když klíčové indikátory zůstaly na nízkých hodnotách.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Německá vláda podle listu Handelsblatt uvažuje kvůli možným bezpečnostním rizikům o změně přístupu k čínské firmě Huawei. Je dokonce možné, že se firma nebude podílet na budování mobilní sítě páté generace (5G).
- Francouzská banka Société Générale ve čtvrtek varovala, že na její hospodářský výsledek za čtvrté čtvrtletí budou mít negativní dopad výkyvy na globálních finančních trzích a jednorázové náklady spojené s prodejem některých aktiv. Akcie společnosti na toto varování reagovaly zhruba šestiprocentním propadem.
- Japonská společnost Hitachi zmrazila projekt výstavby jaderného reaktoru v Británii za tři biliony jenů (628 miliard Kč). Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení s tím, že je to ekonomicky motivované rozhodnutí soukromého podniku. Podle zdrojů agentury Reuters je na vině kromě rostoucích stavebních nákladů i chaos kolem brexitu, který britské vládě zabránil projektu účinně pomoci.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v prosinci zpomalilo na 1,6 procenta z listopadových 1,9 procenta. Potvrdila to ve čtvrtek konečná zpráva Eurostatu. Zpráva komplikuje plány Evropské centrální banky na letošní případné zvýšení základní úrokové sazby, napsala agentura Reuters.
- Šéf společnosti Nordic Telecom Libor Dočkálek potvrdil, že se firma bude zajímat o účast v aukci mobilních frekvencí v ČR, a dodal, že pokud bude chtít uspět v konkurenci současných lídrů, bude muset přijít s datově bohatou nabídkou za atraktivní cenu. Chystaná aukce sítí páté generace (5G) by se měla uskutečnit v druhé polovině letošního roku. Její podmínky by měl Český telekomunikační úřad zveřejnit v březnu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Alstom ve 3QFY2019: Tržby 2,01 miliardy EUR (loni: 1,83 miliardy EUR), nové zakázky 3,39 miliardy EUR (loni: 1,68 miliardy EUR)
Zdroj: CNBC