Evropské burzy v pondělí převážně klesly, nedařilo se telekomunikačnímu sektoru

Evropské akciové trhy zakončily úvodní seanci nového týdne převážně v červených číslech. Investoři vyhodnocovali čínská makrodata, která ukázala, že druhá největší světová ekonomika v loňském roce rostla o 6,6 %, což byl nejnižší růst od roku 1990. Pozornost poutaly také víkendové výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který sice odmítl spekulaci, že USA zvažují zrušení všech či alespoň části tarifů na dovoz čínského zboží, zároveň však prohlásil, že k obchodní dohodě mezi oběma zeměmi skutečně může dojít.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,19 % na 356,36 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,03 % na 6 970,59 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,17 % na 4 867,78 bodu a německý DAX ztratil 0,62 % na 11 136,2 bodu.
Nedařilo se zejména telekomunikačnímu sektoru, který dolů stáhly společnosti Telecom Italia a Orange. Akcie francouzské telekomunikační jedničky Orange zlevnily zhruba o procento poté, co firma popřela, že by zvažovala koupi španělského konkurenta Euskaltel.
Téměř o 10 % se propadly cenné papíry německého koncernu spotřebního zboží Henkel, jenž v pondělí odtajnil předběžné výsledky hospodaření, které investory nepotěšily. Společnost zároveň uvedla, že v letošním roce zvýší investice zhruba o 300 milionů eur.
Evropské akcie (21. ledna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Přechod na elektromobily způsobí, že automobily budou značně dražší, to znamená, že pro osoby s nízkými příjmy mohou být v budoucnu nedostupné. V rozhovoru s listem Welt am Sonntag to uvedl předseda dozorčí rady automobilky Volkswagen Hans Dieter Pötsch.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku loni v prosinci dosáhla nejnižší úrovně od vzniku státu v roce 1993, a to 5,04 procenta. Oproti listopadu, kdy činila 5,09 procenta, se situace na trhu práce zlepšila jen mírně. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, jež v zemi řídí úřady práce.
- Zamítnutí fúze železničních aktivit francouzské společnosti Alstom a německé firmy Siemens by byl "ekonomický omyl a politická chyba". Těmito slovy se v pondělí na Evropskou komisi obrátil prostřednictvím médií francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Informaci, že německo-francouzský plán na vytvoření evropského železničního šampiona nezíská souhlas evropských regulačních orgánů, přinesla s odvoláním na své zdroje v pátek agentura Reuters.
- Soud v čečenském hlavním městě Groznyj nařídil plynárenské firmě Gazprom odepsat dluhy za plyn dodaný obyvatelstvu ve výši devíti miliard rublů. Politici v Čuvašsku, Baškortostánu a dalších ruských oblastech se bouří a žádají pro své regiony totéž. Komunisté navrhují smazat dluhy rovnou všem občanům Ruska, informoval ruský server Newsru.com. Gazprom se proti verdiktu hodlá odvolat.
Zdroj: CNBC