Apple: Příjmy i zisk v prvním finančním čtvrtletí klesly, management čeká další pokles výnosů

Zisk americké společnosti Apple v prvním finančním čtvrtletí klesl na 19,97 miliardy USD z 20,07 miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Příjmy se snížily o 5 % na 84,3 miliardy USD. Firma současně varovala, že další pokles výnosů čeká i v aktuálním čtvrtletí. To je zřejmě dalším signálem toho, že Apple čelí slabé poptávce po svých přístrojích iPhone, zvláště v Číně, která je největším trhem pro chytré telefony na světě.
Zisk na akcii za tři měsíce do konce prosince však stoupl na 4,18 dolaru, analytici čekali zisk 4,17 dolaru. Příjmy byly v souladu s novým odhadem z tohoto měsíce. Apple na počátku ledna varoval, že jeho příjmy budou výrazně nižší, než doposud očekával, kvůli slabé poptávce v Číně a nižšímu zájmu o nové přístroje. Původně Apple předpokládal za první fiskální čtvrtletní, které bývá nejrušnější v roce, příjmy v rozmezí 89 a 93 miliard USD.
Příjmy ze zahraničí měly na celkových příjmech podíl 62 %. Příjmy z prodeje iPhonů klesly o 15 % na 51,9 miliardy USD, celkové příjmy z dalších produktů a služeb naopak stouply o 19 %. Příjmy ze služeb dosáhly rekordních 10,9 miliardy USD.
V druhém finančním čtvrtletí Apple očekává příjmy v rozmezí 55 a 59 miliard USD. To spíše zaostává za odhady analytiků, kteří podle agentury agentury Refinitiv čekají v průměru výnosy 58,83 miliardy USD. Ve srovnatelném období loni činily tržby 61 miliard USD.
Ředitel společnosti Tim Cook agentuře Reuters řekl, že pokles příjmů z prodeje iPhonů způsobilo hlavně ekonomické oslabení v Číně, které mělo negativní dopad na poptávku v zemi. Apple podle něj nyní přehodnocuje způsob oceňování iPhonů mimo Spojené státy. Doposud převážně stanovoval cenu v dolarech, což však zdražuje přístroje v jiných zemích při přepočtu na domácí měnu. Firma se proto rozhodla přihlédnou i k makroekonomickým podmínkám a vrátit se k tomu, aby ceny iPhonů více odpovídaly místním cenám. Doufá, že jí to pomůže oživit prodej v těchto oblastech.
V poobchodní fázi akcie Applu v reakci na výsledky rostly o více než 5 %.
Komentář analytika Jana Šumbery z České spořitelny
Po nedávném varování firmy, že výsledky nebudou žádný zázrak, byla očekávání nastavena poměrně nízko. I proto je Apple dokázal překonat. Prodej iPhonů, zejména v Číně, byl skutečně slabý, naději ale vzbuzuje segment služeb (App Store). Nadále se daří získávat nové předplatitele nejrůznějších služeb, a tržby tak míří vzhůru. Problémem nicméně je, že pokud nebude přibývat dostatek nových zákazníků přes koupi zařízení, bude segment růst jedině přes vyšší počet aplikací placených stávající uživatelskou bází. A to je daleko méně stabilní růstový motor.
Pozitivně vnímáme růst tržeb z ostatních zařízení (např. Apple Watch), který je skutečně dynamický. Solidně si vedou i ostatní zařízení mimo iPhony.
Celkově vnímáme pozitivní reakci trhu v poobchodní fázi jako adekvátní. Pokud bychom předpokládali zachování dynamiky prvního čtvrtletí i ve zbytku roku, mohl by se výnos z volného peněžního toku dostat nad 7 %, což by bylo velice slušné. Z dlouhodobého hlediska považujeme za klíčové stabilizovat poptávku po iPhonech. Apple tomu chce jít naproti například přenastavením cen.
Zdroj: ČTK