Evropské burzy v úterý převážně zpevnily, dařilo se maloobchodnímu sektoru

Většina evropských akciových trhů zakončila úterní obchodování v plusových číslech, když se investoři soustředili především na americká makrodata a čekali na novinky týkající se brexitu.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,39 % na 373,64 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,45 % na 7 151,12 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,13 % na 5 238,72 bodu a německý DAX si připsal 0,31 % na 11 540,79 bodu.
Trhy potěšilo zejména odpolední zveřejnění americké spotřebitelské důvěry, která byla v únoru výrazně vyšší, než se čekalo. Zhruba o 1,5 % se zvýšil maloobchodní sektor, který nahoru poslala zpráva o plánované spolupráci britských firem Marks & Spencer a Ocado. Společnosti údajně jednají o vytvoření online platformy na doručování jídla.
Pomyslným vítězem dne se stala britská stavební firma Travis Perkins, jejíž akcie vyletěly vzhůru o více než 12 % poté, co společnost zveřejnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Němečtí spotřebitelé zůstávají optimističtí navzdory zpomalující ekonomice. Na základě svého průzkumu to v úterý uvedla společnost GfK. Svůj index spotřebitelské důvěry na březen proto ponechala v souladu s očekáváním na únorové hodnotě 10,8 bodu.
- Odchod Velké Británie z EU bez dohody, tzv. tvrdý brexit, by mohl snížit růst české ekonomiky až pod dvě procenta. Tvrdý brexit by totiž mohl snížit růst tuzemského hospodářství o 0,7 až 1,4 procentního bodu. Vyplývá to z úterního vyjádření člena bankovní rady České národní banky Tomáše Holuba na konferenci věnované brexitu. Důvodem snížení růstu by byl podle něj především propad poptávky po českých exportech v eurozóně.
- Důvěra francouzských spotřebitelů se v únoru vyšplhala zpět na úroveň před začátkem protestů takzvaných žlutých vest a překonala očekávání analytiků. Index důvěry spotřebitelů je podle úterních údajů francouzského statistického úřadu INSEE na 95 bodech - o tři body výše než v lednu a nejvýše od října, tedy měsíc před začátkem pravidelných týdenních protestů proti rostoucím cenám pohonných hmot a bydlení a proti politice francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Příčinou nárůstu důvěry domácnosti je podle agentury Reuters mimo jiné pokles obav z nezaměstnanosti.
- Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by snížil hrubý domácí produkt Německa minimálně o půl procenta. Předpověděl to v úterý šéf Svazu německého průmyslu (BDI) Joachim Lang. "Znamenalo by to o zhruba 17 miliard eur menší ekonomickou sílu v samotném letošním roce," dodal. Británie by podle něj v případě brexitu bez dohody pravděpodobně upadla do hospodářské recese, napsala agentura Reuters.
Výsledková sezóna
- Francouzská automobilová skupina PSA Group loni dosáhla rekordního zisku a tržeb. Firma v úterý oznámila, že její čistý zisk se loni zvýšil o 40 procent na 3,295 miliardy eur a tržby stouply o 19 procent na 74 miliard eur. Podle agentury DPA automobilka rovněž uvedla, že její německá značka Opel by se měla vrátit na ruský trh.
- Německý chemický koncern BASF snížil ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk o 59 procent na 630 milionů eur. Slabší výsledek vykázala především divize základních chemikálií. Tržby nicméně o dvě procenta vzrostly na 15,6 miliardy eur, uvedla v úterý firma, která působí i v České republice. Oba údaje byly vyšší než očekávání analytiků, napsala agentura Reuters.
Zdroj: CNBC