Evropské burzy ve středu uzavřely v minusu, akcie aerolinek Air France-KLM se propadly o necelých 12 %

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v červených číslech, když se investoři soustředili na setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem KLDR Kim Čong-unem ve Vietnamu.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,28 % na 372,58 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,61 % na 7 107,2 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,26 % na 5 225,35 bodu a německý DAX ztratil 0,46 % na 11 487,33 bodu.
O necelých 12 % se propadly cenné papíry aerolinek Air France-KLM poté, co v nich významný podíl koupilo Nizozemsko. Tamní vláda navíc oznámila, že se chystá k nákupu dalších akcií. Jejím záměrem je mít alespoň takový vliv, jaký má francouzská vláda, aby se Nizozemci mohli podílet na důležitých rozhodnutích.
Dařilo se také akciím britského online supermarketu Ocado, jehož akcie zdražily o 3,4 % po oznámení společného projektu s britským maloobchodním gigantem Marks & Spencer. Akcie M&S naopak spadly zhruba o 12,5 %.
Evropské akcie (27. února 2019), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Česko má po Německu, Nizozemsku a Slovinsku čtvrtou nejstabilnější ekonomiku v EU. Vyplývá to z letošního výzkumu Allianz Euro Monitor, který každoročně hodnotí stabilitu a zdraví ekonomik eurozóny a dalších zemí EU na základě dvaceti ukazatelů ve čtyřech hlavních oblastech, jimiž jsou rozpočtová udržitelnost, konkurenceschopnost, zaměstnanost a produktivita a zahraniční dluh. Loni byla ČR v žebříčku na prvním místě.
- Německý automobilový průmysl loni už téměř nerostl, i když jak výrobci tak dodavatelé zaměstnali další tisíce nových lidí. Zjistila to studie poradenské společnosti Ernst & Young. Zatímco počet zaměstnanců v německém automobilovém průmyslu se v roce 2018 zvýšil o 1,7 procenta a je se zhruba 834 000 pracovníky na novém rekordu, vzrostly tržby jen o 0,4 procenta na 425 miliard eur, ač i ony byly rekordní, a vývoz se dokonce poprvé od roku 2013 snížil.
- Evropská komise ve středu varovala Itálii, Řecko a Kypr, že se jejich ekonomika nachází v nadměrné nerovnováze. Dalších deset zemí, včetně Německa nebo Francie, upozornila, že také jejich hospodářství se s nerovnováhou potýká, byť v různé míře a s určitými zlepšeními. Komise to ve středu uvedla v každoročním hodnocení ekonomické situace členských zemí EU, které je součástí pravidelného cyklu koordinace unijní hospodářské a fiskální politiky.
- Objem investic do nemovitostí v Česku loni meziročně klesl o 30 procent na 2,62 miliardy eur. Nižší byl také počet transakcí, a to o 27 procent. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Colliers International, podle které pokles souvisí s nedostatkem kvalitních nemovitostí na prodej.
Výsledková sezóna
- Nadnárodní maloobchodní společnost Ahold Delhaize, která provozuje supermarkety v Evropě a Spojených státech, zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk meziročně o 11 procent na 627 milionů eur. Oznámila to ve středu firma, jež působí rovněž v České republice. Výsledky podniku byly podle agentury Reuters podpořeny silným růstem tržeb z internetového prodeje.
- Dánský výrobce hraček Lego v loňském roce zvýšil čistý zisk o 3,5 procenta na 8,1 miliardy dánských korun (zhruba 28 miliard Kč). Tržby společnosti se loni vrátily k růstu poté, co v roce 2017 zaznamenaly první pokles za více než desetiletí. Vyplývá to ze středeční tiskové zprávy podniku, který má výrobní aktivity rovněž v České republice.
Zdroj: CNBC