Evropské burzy v polovině týdne mírně klesly, akcie Burberry zlevnily o více než 3,5 %

Většina evropských akciových trhů zakončila středeční obchodování v mírném minusu, když investoři čekali na vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Naději na trzích vzbudila pondělní slova amerického ministra zahraničí Pompea, podle kterých jsou obě strany velmi blízko dosažení dohody. Pozornost ve středu poutala také řada amerických makrodat.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,04 % na 375,48 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,17 % na 7 196 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,16 % na 5 288,81 bodu a německý DAX se snížil o 0,28 % na 11 587,63 bodu. Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, který kvůli obchodnímu napětí ztratil necelé procento.
O více než 3,5 % ve čtvrtek zlevnily akcie britského výrobce luxusního zboží Burberry, na které snížila doporučení americká investiční banka Goldman Sachs. Nový rating je na stupni "sell".
V minusu uzavřela také francouzská banka Crédit Agricole, jež je podle médií zapletena do transakcí sloužících k praní špinavých peněz. Konkrétně by se mělo jednat o miliardy eur, které pochází z Ruska.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Itálie se chystá do konce března podepsat předběžnou smlouvu o zapojení do čínské iniciativy takzvané nové Hedvábné stezky. Stala by se tak první zemí ze skupiny G7, která se projektu zúčastní, napsal server britského listu Financial Times. Záměry Říma už kritizovaly Spojené státy.
- Zhruba 100 000 zaměstnanců německých závodů automobilky Volkswagen obdrží za loňský rok odměnu 4 750 eur. Informoval o tom časopis závodní rady podniku. Odměna tak stoupne o 16 procent ze 4 100 eur v předchozím roce a dosáhne nejvyšší úrovně od bonusu za rok 2015.
- Německá automobilka BMW by mohla přesunout část výroby motorů a produkci malých vozů Mini pryč z Británie, pokud tato země opustí Evropskou unii bez dohody. Automobilka to podle agentury Reuters uvedla na ženevském autosalonu.
- Evropská komise na jaře uzavře rozsáhlé vyšetřování automobilek BMW, Daimler a Volkswagen, které se týká emisí vznětových motorů. Německý list Handelsblatt ve středu napsal, že komise pošle firmám oficiální obvinění z tajných dohod. Komise ani Daimler se ke zprávě agentuře Reuters nevyjádřily, BMW komentář odmítla. Volkswagen uvedl, že k dosavadním zjištěním není schopen se vyjádřit.
Zdroj: CNBC