Počet sdílených kanceláří v Praze vzrostl zhruba o třetinu

Počet sdílených kanceláří v Praze vzrostl meziročně zhruba o třetinu na 57 s celkovou plochou 47 300 metrů čtverečních. Provozuje je celkem 37 poskytovatelů. Nejvíce jich připadá na Prahu 1. Za jedno pracovní místo zaplatí zájemce průměrně 4 800 korun měsíčně bez DPH. Vyplývá to z odhadu realitní poradenské firmy JLL. Podle něj letos počet sdílených kanceláří v hlavním městě vzroste o dvě třetiny.
Podle JLL má v Praze tento systém potenciál pro růst. "Předpokládáme vzestup také ve větších regionálních městech. Nicméně až vývoj v Praze naplno ukáže, kam se tento trend bude ubírat. V tuto chvíli je těžké predikovat vývoj v delším časovém horizontu," uvedl analytik JLL Martin Stričko.
Kromě nejpopulárnější Prahy 1, kde je v provozu 19 sdílených kanceláří, jsou podle JLL lákavé také městské části Praha 5, 7 a 8. "Pro ty, kdo flexibilní kanceláře využívají, je důležitá především jejich dopravní dostupnost veřejnou dopravou nebo autem, ale také dostatek služeb v okolí, například fitness, restaurace nebo kavárny," doplnil Stričko.
Podle JLL je zvýšený zájem o sdílené kanceláře způsobena hlavně vývojem životního stylu a způsobu práce. Přispívá k tomu i technologický vývoj, který umožňuje pracovat prakticky kdykoliv a odkudkoliv.
Celoevropský průzkum JLL ukazuje, že nejde pouze o poptávku ze strany lidí na volné noze. "V západní Evropě přichází největší zájem ze strany korporací, které tento způsob poskytování pracovních míst pro své zaměstnance využívají v případě potřeby expanze, kterou jejich stávající kanceláře nedokážou pokrýt. Podobný vývoj lze očekávat i v České republice," uvedl Stričko. Podle JLL v Praze využívají sdílené kanceláře například firmy WMC, Honeywell nebo Ernst & Young.
Mezi největší poskytovatele sdílených kanceláří v Česku podle realitní poradenské firmy Cushman & Wakefield patří společnosti Regus, Business Link, InnoCrystal, Work Lounge, HubHub, Impact HUB a Scott & Weber.
První centrum sdílených kanceláří bylo otevřeno v roce 2005 v San Francisku. V Praze to bylo o čtyři roky později centrum Coffice. Na Prahu loni připadala více než polovina ploch sdílených kanceláří v Česku. V Brně to byla asi desetina. Následovaly Ostrava, Olomouc a Zlín.
"Oproti západní Evropě je vývoj tohoto odvětví na českém trhu stále v začátcích. V roce 2018 představoval podíl flexibilních prostor přibližně procento celkové plochy kancelářského trhu. V Amsterdamu to bylo téměř sedm procent, což je nejvíce v rámci Evropské unie," dodal Stričko.
Zdroj: ČTK
Aktuality
