Zaměstnanci největšího chorvatského stavitele lodí opět stávkují

Zaměstnanci největšího chorvatského stavitele lodí již potřetí od srpna stávkují. Krachující firma Uljanik, která provozuje loděnice v přístavech Pula a Rijeka a kterou ze čtvrtiny vlastní stát, jim prý déle než půl roku nevyplácí mzdy. Ve čtvrtek na protest symbolicky zatavili dva hlavní vstupy do pulských doků, informuje agentura Reuters.
Uljanik začal mít problémy s likviditou v roce 2017 a od té doby se snažil odvrátit hrozící bankrot. Počátkem tohoto týdne vláda v Záhřebu uvedla, že bude na rozhodnutí, zda dá Uljanik do konkurzu nebo zda přistoupí k restrukturalizaci firmy, potřebovat více času. Druhá možnost by si podle agentury Reuters vyžádala náklady ve výši zhruba jedné miliardy eur, což odpovídá asi dvěma procentům hrubého domácího produktu země.
Šéf firemních odborů Boris Cerovac ve čtvrtek vládu za "průtahy" při rozhodování o restrukturalizaci společnosti kritizoval. "Počínaje dneškem jsme znovu ve stávce," řekl agentuře Reuters. "Už šest nebo sedm měsíců jsme za práci nedostali zaplaceno a nikdo si toho necení. Jsme nuceni pokračovat ve stávce," dodal.
Zaměstnanci Uljaniku loni stávkovali už dvakrát. Ve firmě jich pracovalo na 4500, ale mnozí si mezi tím našli práci jinde.
Někteří analytici se domnívají, že stavba lodí již není pro Chorvatsko strategicky zásadní a že investovat do záchrany doků státní peníze by bylo neekonomické. Kdysi prosperující chorvatský loďařský průmysl bojuje o přežití od vyhlášení nezávislosti v 90. letech minulého století. Země v uplynulých 25 letech vynaložila na záchranu a posléze prodej státních loděnic více než 33 miliard chorvatských kun (114 miliard Kč), napsala agentura Reuters.
Zdroj: ČTK