Ekonomická nálada v eurozóně je nejníže za téměř 2,5 roku

Ekonomická nálada v eurozóně v březnu podeváté za sebou klesla. Dostala se tak na nejnižší úroveň od října 2016. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů Evropské komise. Index ekonomické nálady se snížil na 105,5 bodu z únorových 106,2 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali o něco mírnější pokles, a to na 105,9 bodu.
Nálada se v březnu zhoršila v průmyslu i ve službách, zatímco spotřebitelská důvěra mírně stoupla. "Ukazuje to, že podnikatelská důvěra je nadále pod tlakem a že začátek oživení růstu skutečně ještě nepřišel. HDP za první čtvrtletí proto zřejmě bude opět zklamáním," uvedl ekonom Bert Colijn ze společnosti ING.
Evropská komise v únoru předpověděla, že růst ekonomiky eurozóny v letošním prvním čtvrtletí mírně zrychlí na 0,3 % z 0,2 % v posledních třech měsících loňského roku.
Odhad hospodářského růstu pro celý letošní rok komise nicméně snížila na 1,3 % z dříve předpokládaných 1,7 %. Eurozóna se v poslední době potýká s negativními důsledky slábnoucího růstu globální ekonomiky, sporů v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.
Zdroj: ČTK, Reuters