Americké akcie v pátek posílily, index S&P 500 za sebou má nejlepší čtvrtletí od roku 2009

Americké akcie vykázaly za letošní první čtvrtletí silný růst, index S&P 500 přidal přes 13 %, což představuje jeho nejlepší čtvrtletní výsledek od roku 2009. Během pátečního obchodování akcie posílily díky optimismu ohledně vývoje obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou.
Index Dow si v pátek připsal 0,82 % na 25 928,68 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,67 % na 2 834,40 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,78 % na 7 729,32 bodu. Index volatility VIX se snížil o 4,99 % na 13,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,41 %.
Za uplynulý týden index Dow přidal 1,67 %, S&P 500 se zvýšil o 1,20 % a Nasdaq Composite posílil o 1,13 %.
Za celé první čtvrtletí Dow stoupl o 11,15 %, S&P 500 si připsal 13,07 % a Nasdaq Composite dokonce 16,49 %. Pro Dow to byl nejlepší čtvrtletní výsledek od roku 2013 a pro Nasdaq Composite od roku 2012.
V Pekingu v pátek skončilo další kolo obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou, obě strany ohlásily pokrok v jednání. Peking a Washington se nyní snaží ukončit obchodní válku, ve které na sebe v loňském roce vzájemně uvalovaly nová cla.
Vzhůru v pátek zamířily například akcie průmyslových společností nebo výrobců čipů. Na burzu Nasdaq vstoupily akcie provozovatele alternativní taxislužby Lyft (+8,74 %).
Euro stagnovalo, ceny ropy se zvyšovaly
Na devizovém trhu v pátek libra oslabovala vůči dolaru poté, co britský parlament i napotřetí odmítl dohodu o odchodu země z Evropské unie.
Libra sestoupila až na 1,2977 USD, tedy na nejnižší úroveň od 11. března. Později ale část ztrát smazala a kolem 21.30 SEČ se prodávala za 1,302 USD. Euro vůči dolaru zůstalo téměř beze změny na 1,122 USD.
Ceny ropy se v pátek zvyšovaly díky omezování těžby v rámci dohody Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců a díky sankcím, které Spojené státy uvalily na Írán a Venezuelu.
Za celé první čtvrtletí cena ropy Brent stoupla zhruba o 27 % a americká lehká ropa WTI přidala asi 32 %. Pro oba základní typy ropy bylo první čtvrtletí nejlepší od druhého kvartálu 2009, kdy jejich ceny zaznamenaly růst o 40 %.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Vyšetřovatelé nehody Boeingu 737 MAX, při níž se v Etiopii zabilo 10. března 157 lidí, došli k závěru, že těsně před pádem byl zbytečně aktivován stabilizační systém letadla. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování to v pátek napsal list The Wall Street Journal. Agentura Reuters uvedla, že předběžná zpráva z vyšetřování bude zveřejněna příští týden.
- Americká centrální banka by měla okamžitě snížit úrokové sazby o půl procentního bodu. Uvedl to v pátek ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow v rozhovoru se serverem Axios. Fed se loni kvůli zvyšování úrokových sazeb stal terčem ostré kritiky ze strany prezidenta Donalda Trumpa, který je zastáncem nízkých úroků.
- Americký výrobce cukrovinek Mondelez International jedná o převzetí mezinárodních značek z portfolia výrobce polévek Campbell Soup. Jednání jsou v pokročilém stádiu, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v lednu meziročně vzrostly o 1,8 %. Růst tak byl nižší, než očekávali analytici, kteří počítali se zvýšením o 1,9 % po růstu o 2 % v předchozím měsíci. Meziměsíčně se jádrové výdaje na osobní spotřebu zvýšily o 0,1 %, v prosinci stouply o 0,2 % a stejné tempo růstu se čekalo i v lednu. Osobní příjmy Američanů v lednu vzrostly o 0,2 % (odhad: +0,3 %, prosinec: -0,1 %), výdaje vzrostly o 0,1 % (odhad: +0,3 %, prosinec: -0,6 %).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v březnu vzrostl na 98,4 bodu z 93,8 bodu v předchozím měsíci. Analytici počítali s růstem na 97,8 bodu. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- Prodeje nových domů v USA se v únoru meziměsíčně zvýšily o 4,9 % na celoročně přepočítané tempo 667 tisíc jednotek. Trh vyhlížel růst o 1,3 % po lednovém poklesu o 6,9 % na 636 tisíc jednotek.
Výsledková sezóna
- Výsledky BlackBerry ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,11 USD (odhad: 0,06 USD), tržby 255 milionů USD (odhad: 241 milionů USD).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americká společnost Apple (v pondělí -1,21 %) představila detaily své nové zpravodajské předplatitelské služby Apple News Plus, herní předplatitelské služby Apple Arcade a nové kreditní karty. Společnost také hodlá spustit novou videoslužbu, která by měla konkurovat Netflixu, Amazonu a kabelové televizi.
- Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies se chystá koupit konkurenta ze Středního východu Careem za 3,1 miliardy dolarů. Provozovatel alternativní taxislužby, který se záhy chystá vstoupit na burzu, by to podle agentury Bloomberg mohl oznámit již v úterý. Obchod se má uskutečnit v poměru 1,4 miliardy dolarů v hotovosti a zbytek budou tvořit aktiva směnitelná za akcie Uberu.
- Evropská komise v pondělí rozhodla o pokutě 12,5 milionu eur pro společnost Nike (v pondělí +0,21 %) za omezování přeshraničního prodeje licencovaného zboží. Firma podle komise mezi roky 2004 a 2017 nepovoleným způsobem omezovala prodej nejrůznějších výrobků, třeba šál nebo dresů s logy známých fotbalových klubů.
- Hospodářský růst ve Spojených státech bude podle ekonomů v letošním a příštím roce zpomalovat, ačkoli administrativa prezidenta Donalda Trumpa počítá s jeho zrychlením. Vyplývá to podle agentury AP z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnila americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE).
- USA: Index aktivity chicagského Fedu v únoru klesl na -0,29 bodu z -0,25 bodu v lednu (odhad: -0,38 bodu).
- USA: Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v březnu klesl na 8,3 bodu (únor: 13,1 bodu, odhad: 5 bodů).
ouny 737 MAX společnosti Boeing (v úterý -0,02 %), tak A320neo od Airbusu.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (v úterý +0,95 %) koupí izraelskou technologickou společnost Dynamic Yield, jejíž technologie pomáhá lépe přizpůsobovat nabídky zákazníkům. Finanční podmínky nebyly zveřejněny, podle listu The Wall Street Journal McDonald's zaplatí více než 300 milionů USD, což z koupě dělá největší akvizici firmy McDonald's za dvě desetiletí.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,273 milionu jednotek na 1,162 milionu jednotek, což představuje pokles o 8,7 % po růstu o 18,6 % v předchozím měsíci. Čekal se pokles na 1,15 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v únoru klesl z celoročně přepočítaného tempa 1,345 milionu na 1,296 milionu, čekalo se 1,31 milionu. V procentuálním vyjádření se jedná o pokles o 1,6 % po +1,4 % v lednu.
- USA: Index cen domů FHFA v lednu meziměsíčně stoupl o 0,6 % (prosinec: 0,3 %, odhad: 0,2 %).
- Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 3,6 %. Analytici očekávali zvýšení o 4 % po růstu o 4,2 % v předchozím měsíci.
- Index spotřebitelské důvěry v USA v březnu klesl na 124,1 bodu z únorových 131,4 bodu. Analytici naopak počítali s růstem na 132 bodů. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.
- USA: Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v březnu podle očekávání klesl na 10 bodů z 16 bodů v únoru.
- Společný podnik americké automobilky Ford Motor v Rusku Ford Sollers zavře tamní dva montážní závody a továrnu na výrobu motorů, což znamená, že opustí ruský trh osobních automobilů. Americký podnik tento krok přijde na 450 až 500 milionů dolarů. Kontroly nad podnikem, který v současné době vede Ford, se ujme ruský Sollers. Vyplývá to ze středečního prohlášení firem.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 22. března po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 8,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států v lednu vykázala schodek ve výši 51,1 miliardy USD (odhad: -59 miliard USD, prosinec: -59,8 miliardy USD). Vyplývá to z dat, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Schodek bilance běžného účtu Spojených států se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil na 134,4 miliardy USD ze 124,8 miliardy USD. Analytici počítali s růstem schodku na 135 miliard USD.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 2,8 milionu barelů (odhad: -2,5 milionu barelů, předchozí týden: -9,589 milionu barelů).
- Provozovatel taxislužby Lyft zvýšil před vstupem na burzu v New Yorku díky zájmu investorů nabídkovou cenu svých akcií na 70 až 72 USD z původně plánovaných 62 až 68 USD. Jeho tržní hodnota by se tak přiblížila téměř 25 miliardám dolarů. Vstup Lyftu na burzu by se mohl stát největší technologickou nabídkou od primární veřejné nabídky akcií (IPO) čínského internetového prodejce Alibaba v roce 2014.
- Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí kleslo na 2,2 % ze 3,4 % ve třetím kvartálu. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Opravilo tak svůj odhad z konce února, podle kterého růst ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 2,6 %.
- Spojené státy ignorovaly požadavek na zrušení daňové úlevy pro Boeing ve státě Washington, kde má podnik výrobní závod. Boeing tak nadále dostává nelegální dotace. Uvedl to ve čtvrtek odvolací orgán Světové obchodní organizace. Daňová úleva je součástí vleklého sporu mezi Evropskou unií a Spojenými státy ohledně subvencování výroby letadel.
- Počet zahájených, ale nedokončených prodejů rodinných domů na území Spojených států v únoru poklesl o jedno procento ve srovnání s lednovým počtem. V lednu meziměsíčně stoupl o 4,3 procenta (revidováno z původního odhadu 4,6 procenta); trh v únoru očekával další, ač mírnější, nárůst o 0,7 procenta.
- Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 23. března 211 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to mírný pokles z 216 tisíc z předcházejícího týdne (revidováno z předchozího odhadu 221 tisíc). Trh očekával naopak vzestup na 225 tisíc žádostí.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 22. března zmenšil o 36 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal úbytek 47 miliard kubických stop, očekával trh, že ubude dalších 39 miliard krychlových stop. Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Winnebago Industries (v pondělí -0,34 %) ve 2QFY2019: Zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,6 USD), tržby 432,7 milionu USD (odhad: 459 milionů USD).
- Výsledky McCormick (v úterý +0,99 %) v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 1,23 miliardy USD (odhad: 1,24 miliardy USD).
- Výsledky Carnival (v úterý -8,72 %) v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 4,67 miliardy USD (odhad: 4,31 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
