Evropské akcie ve středu převážně rostly, náladu investorů podpořil holubičí tón ECB

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu převážně v plusu. Investoři zvažovali hlavně slova šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho na tiskové konferenci po zasedání měnové autority eurozóny.
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,26 % na 386,68 bodu, německý DAX přidal 0,47 % na 11 905,91 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,25 % na 5 449,88 bodu, britský FTSE 100 ale klesl o 0,05 % na 7 421,91 bodu.
STOXX Europe 600 - 10. dubna 2019, zdroj: Google
Evropská centrální banka na zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň zopakovala, že úrokové sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce roku.
Draghi na tiskové konferenci upozornil na rizika spojená s globálním obchodním napětím a dalšími nejistotami. Inflace by však podle něj mohla v září dosáhnout dna a základy ekonomiky eurozóny jsou podle měnového výboru silné. Odhadovaná šance, že se eurozóna propadne do recese, je podle Draghiho velmi malá.
Akcie maloobchodní společnosti Tesco zdražily o více než 3,5 % poté, co firma zveřejnila hospodářské výsledky, podle kterých jí v uplynulém finančním roce stoupl provozní zisk o 34 % na 2,21 miliardy liber.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka na dubnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň zopakovala, že úrokové sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce roku. Šéf banky Mario Draghi na tiskové konferenci mimo jiné řekl, že šance, že se eurozóna propadne do recese, je velmi malá.
- Spotřebitelské ceny v březnu meziročně stouply o tři procenta. Šlo o nejvyšší meziroční nárůst od října 2012. Vyšší byly zejména ceny některých potravin, zdražila i elektřina nebo pohonné hmoty. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek je nad odhady analytiků. V únoru spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,7 %.
- Britská ekonomika před původním datem brexitu rostla více, než se čekalo. V únoru vzrostla ve srovnání s lednem o 0,2 %, analytici v anketě agentury Reuters očekávali stagnaci. Oznámil to ve středu britský statistický úřad. Díky tomu, že si výrobci vytvářeli zásoby před odchodem Británie z Evropské unie, hospodářství za tři měsíce do února vzrostlo o 0,3 %, zatímco experti čekali růst jen o 0,2 %.
- Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá odkoupit významný akciový podíl v partnerské firmě JAC Motors v Číně. Jako poradce už proto automobilka kontaktovala investiční banku Goldman Sachs, řekli agentuře Reuters lidé seznámení se situací. Firma, která je na největším automobilovém trhu světa největším zahraničním výrobcem aut, chce využít zmírnění vlastnických pravidel pro zahraniční automobilky, které loni oznámila čínská vláda.
Výsledková sezóna
- Největší britská maloobchodní společnost Tesco díky úsporám a převzetí velkoobchodu Booker zvýšila v uplynulém finančním roce provozní zisk o 34 % na 2,21 miliardy liber. Překonala tak očekávání. Firma, která podniká i v České republice, tak podle analytiků pokračuje pod vedením šéfa Dave Lewise v zotavování. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali pro dvanáctiměsíční období do 23. února provozní zisk 2,08 miliardy liber. Tesco ve středu také uvedlo, že výrazně zvýší dividendu.
Zdroj: CNBC
Aktuality

