Boje v Libyi mají 75 obětí, rostou obavy o civilisty

Týdenní boje v Libyi nepřežilo 75 lidí a přes 320 lidí bylo zraněno. Oznámila to v pátek Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž je mezi mrtvými sedm civilistů. K Tripolisu se minulý týden vydala armáda polního maršála Chalífy Haftara, která dosud působila hlavně na východě země. Z domovů uprchly tisíce lidí.
Libyjské sdělovací prostředky hovoří o bombardování i hustě obydlených oblastí, útocích na sanitky, přerušování elektřiny a o civilistech uvízlých na bojové linii. WHO upozornila, že lidé používají znečištěnou vodu a že hrozí riziko rozšíření infekcí.
Saíd Džaafar Husajn, který zastupuje WHO v Libyi, řekl, že jeho organizace dodala nemocnicím soupravy k ošetření zraněných. "Zatím před boji uprchlo 6 000 lidí, ale WHO má záložní plán pro případ, že budou prchat další tisíce nebo stovky tisíc," sdělil. Podle Reuters už domovy opustilo 9 500 lidí.
Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) upozornil, že nejtěžší boje jsou v místech Ajn Zára a Svání na jižním okraji Tripolisu a že tam rostou obavy o osud civilistů. Podle OCHA bylo zasaženo sedm sanitek. Poškozena je také rozvodná síť elektřiny, takže bez proudu jsou lokality jižně od metropole.
Na agentury, které se starají o evakuaci, se obrací stále další rodiny, avšak záchranáři nejsou schopni uspokojit všechny.
Šéf libyjské státní ropné společnosti NOC Mustafá Sanalla v pátek upozornil, že budou-li boje pokračovat, výrazně to poškodí ropnou produkci. Ropný trh už na libyjské boje reagoval zvýšením cen suroviny. Sanalla v rozhovoru s Financial Times požádal světové společenství, aby pomohlo konflikt ukončit.
"Myslím, že situace může být mnohem horší, než tomu bylo v roce 2011 (kdy byl svržen Muammar Kaddáfí), vzhledem k rozsahu sil, jež jsou do bojů zapojeny nyní. Pokud se problém nevyřeší rychle, ovlivní to naše operace a brzy nebudeme schopni těžit ropu ani plyn," sdělil Sanalla. Ten v minulých letech usiloval o to, aby si NOC zachovala nezávislost na jednotlivých frakcích, které v Libyi působí od roku 2011 a bojují mezi sebou o kontrolu nad územím.
Sanalla poukazuje na to, že je pro Libyi zásadní, aby byl její hlavní zdroj příjmů nezávislý, nemá-li se Libye jako stát zhroutit. "NOC je jako lepidlo, které Libyi stmeluje. Já sídlím v Tripolisu, ale operujeme od západu po východ a od severu na jih. NOC musí zůstat nezávislá a mezinárodní komunita v tom hraje svou roli," řekl Sanalla.
Zdroj: ČTK