Ledoborec "Deflace"

Počet poskytnutých soukromých úvěrů v Evropě i v Americe klesá. Peněžní agregát M3 ukazuje známky deflace, která by mohla nastat příští rok v téměř polovině světových ekonomikách.
Deflace
pokles cenové hladiny, opak inflace
Prodeje osobních automobilů v srpnu vzrostly o 28%. Centrum pro automobilový výzkum ale odhaduje, že se prodeje automobilů v Německu příští rok sníží o milion kusů: „Bude to největší pokles německého automobilového průmyslu v historii.“
Šéf Fiatu Sergio Marchionne varuje Itálii před katastrofou, pokud její vláda neobnoví šrotovné. Konec šrotovného způsobí problémy také dalším automobilkám. V září se v USA očekává pokles prodeje osobních automobilů až o 40%.
Další čísla z Ameriky také vypadají nepříznivě. V srpnu klesly prodeje kapitálových statků o 1,9%. Počet nově prodaných domů se zastavil na 430 000, což je o 70% méně než na svém vrcholu, a to i přesto, že je novým zájemcům o dům vypláceno 8000 dolarů z kapes daňových poplatníků. Tyto příspěvky skončí v listopadu.
M1
Peněžní zásoba, která se skládá z hotovostního oběživa, vkladů na běžných účtech a cestovních šeků.
M2
peněžní zásoba,která se skládá z vkladů na běžných účtech spolu s vklady na účtech termínovaných. M2 je klíčový ekonomický ukazatel pro inflační předpovědi
M3
peněžní zásoba M3 zahrnuje například v USA spořící účty a depozita vlastněná některými institucemi, takzvaná likvidní aktiva např. krátkodobé cenné papíry ministerstva financí
Dostáváme se do fáze, kdy by měly země OECD omezit dluhy. Státní zásahy byly obrovské, svůj účel ale příliš nesplnily.
Export za srpen klesl v Číně o 23% a v Japonsku o 36%. Průmyslová výroba se v Japonsku snížila o 23%, v Itálii o 18%, o 17% v Německu, o 13% ve Francii a v Rusku a o 11% v USA.
V dubnu 2008 mluvil šéf Fedu Ben Bernanke o návratu růstu v druhé polovině toho roku a v červenci 2008 o tom, že by se růst během následujících dvou let mohl postupně oživovat.
To mohl říct pouze pokud ignoroval data. Klíčové agregáty už měsíce poukazovaly na zhoršování ekonomické situace. To ale navzdory varování monetaristů Fedu uniklo.
Evropská centrální banka zvedla úrokové sazby několik týdnů před pádem Lehman Brothers s tím, že jsme se dostali do inflační spirály. Ano, i odborníci se mohou zmýlit. Ale ignorace dat je nebezpečná nedbalost.
Britský ekonom Tim Congdon tvrdí, že počet půjček amerických bank se od začátku léta snížil o 14%. Nic takového podle něj USA nezažily od 30. let.
Agregát M3 v srpnu spadl o 5%, M2 o 12%, trh s cennými papíry se v květnu zmenšil z 1,6 bilionu dolarů na 1,2 bilionu dolarů. V Evropě se M3 snížil od dubna o 1%.
Zdroj: Telegraph