Evropské akcie prudce klesaly kvůli obavám z mezinárodního obchodu

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování jednoznačně dolů, když investoři reagovali na zvýšené napětí v čínsko-amerických obchodních jednání, na další neúspěch britských politiků najít společnou řeč o brexitu a na blížící se volby do Evropského parlamentu.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování se ztrátou 1,42 procenta. V červených číslech byly téměř všechny jeho sektory a všechny velké trhy. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 1,41 procenta, německý DAX poklesl o 1,78 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 1,82 procenta.
Jako vždy, když se vyhlídky na smírné vyřešení čínsko-amerických obchodních sporů vzdálí, to nejhůře odnesly evropské automobilky. I ve čtvrtek odepsaly celkem téměř tři procenta. Nejcitelnější ztráty utrpěl německý Daimler, jehož akcie zlevnily o téměř sedm procent.
Důvod k nervozitě měl i bankovní sektor, když se akcionáři největší německé banky Deutsche Bank shromáždili k zahájení každoroční valné hromady. Očekává se, že letos bude obzvlášť dramatická, i vzhledem k neúspěšnému pokusu managementu o vybřednutí z následků globální krize a ke kolapsu jednání o fúzi s druhou největší německou finanční institucí Commerzbank. Akcie DB poklesly o více než dvě procenta.
Z individuálních titulů se však daleko nejhůře dařilo britské poště Royal Mail, která vytvořila nové historické minimum poté, co její akcie ztratily téměř 11 procent v obavě investorů ze znovuznárodnění firmy.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Ruský provozovatel ropovodů Transněfť se dohodl s Běloruskem na technickém plánu odstranění kontaminované ropy z ropovodu Družba na běloruském území. Pokud bude plán úspěšný, mohlo by Polsko dostat první dodávky čisté ropy 9. až 10. června. Uvedl to ve čtvrtek viceprezident Transněfti Sergej Andronov. Podle zdrojů se z ropovodu Družba podařilo celkem dostat již více než třetinu znečištěné ropy.
- Ratingové agentury Fitch a S&P ve čtvrtek zhoršily hodnocení úvěrové spolehlivosti pořadatele zájezdů Thomas Cook hlouběji do spekulativního pásma. Rozhodnutí zdůvodnily tím, že zadlužená společnost by se mohla už letos v létě začít potýkat s problémy kvůli slabé poptávce. Rating firmy se tak dostal na úroveň, která naznačuje, že by se Thomas Cook mohl dostat do problémů se splácením dluhu.
- Německý dodavatel automobilových součástek Bosch zaplatí pokutu 90 milionů eur kvůli své úloze ve skandálu s falšováním emisí u naftových vozů Volkswagenu. Oznámilo to německé státní zastupitelství ve Stuttgartu. Bosch pokutu přijal a neodvolá se vůči ní.
- Investiční fond ValueAct Capital tlačí na britskou společnost Merlin Entertainments, která provozuje muzeum voskových figurín Madame Tussauds či zábavní parky Legoland, aby stáhla své akcie z burzy a stala se opět soukromou. Podle fondu, který je druhým největším akcionářem Merlinu, by tato firma jako soukromá měla zhruba o 30 procent vyšší hodnotu, než je její současná hodnota na burze.
- Italský výrobce luxusního zboží Prada přestane od příštího roku používat kožešiny a připojí se tak ke stále delší řadě značek, které reagují na měnící se postoje spotřebitelů ke zvířatům. Společnost ve středu uvedla, že kožešiny zmizí z nové nabídky, už vyrobené zboží ale doprodá.
- Britskou společnost Avon Products převezme brazilský konkurent Natura. Vznikne tak čtvrtá největší kosmetická firma na světě s obratem přes deset miliard dolarů, uvedly podniky ve svém středečním sdělení. Transakce se uskuteční převodem akcií. Spojení firem ještě musejí schválit brazilské regulační orgány, transakce by měla být dokončena začátkem příštího roku.
- Oživení podnikatelské aktivity v eurozóně je tento měsíc slabší, než se čekalo. Prohlubující se pokles ve zpracovatelském sektoru čím dál víc brzdí aktivitu v podnicích, které poskytují služby. Ukázal to předběžný průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.
- Podnikatelská důvěra v Německu se v květnu zhoršila více, než se čekalo. Oslovení manažeři hůře hodnotili především současnou situaci, výrazný propad důvěry pak zaznamenal sektor služeb. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil institut Ifo. Údaje podle analytiků naznačují, že největší ekonomika eurozóny ztrácí po dobrém začátku roku dech.
Výsledková sezóna
- Výsledky Tate & Lyle ve 4QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 0,52 GBP (loni: 0,49 GBP), tržby 2,76 miliardy GBP (loni: 2,71 miliardy GBP)
- Výsledky United Utilities Group ve FY20119: Zisk před daní 436,2 milionu GBP (loni: 432,1 milionu GBP), tržby 1,81 miliardy GBP (loni: 1,74 miliardy GBP, odhad: 1,82 miliardy GBP)
- Výsledky Mitchells & Butlers v 1HFY2019: Zisk před daní 75 milionů GBP (loni: 69 milionů GBP), tržby 1,19 miliardy GBP (loni: 1,13 miliardy GBP)
Zdroj: CNBC
Aktuality
