US MARKETOtevírá za: 1 h 17 m
DOW JONES+0,00 %
NASDAQ+0,28 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ+0,17 %
KB-0,49 %
Erste-0,93 %

Facebook čelí kritice, že podrývá demokracii v Africe

Společnost Facebook čelí kritice, že podrývá demokracii v Africe. Jejími sociálními sítěmi se letos v průběhu všech osmi parlamentních voleb, které se v afrických zemích konaly, šířily dezinformační kampaně. Napsal to v pátek zpravodajský server BBC. Facebook minulý týden oznámil, že za většinou klamných zpráv stojí izraelská firma Archimedes Group, kterou proto zablokoval.

Společnost Facebook zrušil 265 účtů a skupin na Facebooku a Instagramu, které se podle něj účastnily "koordinovaného neautentického chování" zejména v Nigérii, Senegalu, Togu, Angole, Nigeru a Tunisku.

Nanjira Sambuliová z nadace World Wide Web má za to, že Facebooku trvalo příliš dlouho, než se problémem v rozvojových zemích začal zabývat. "Demokracie jsou na tomto kontinentě bohužel ohroženy a sociální média jsou místem, kde se situace začala rychle zhoršovat," cituje Sambuliovou BBC.

Jiní kritici se domnívají, že slabá regulace ochrany soukromí a dat vedla k tomu, že Afrika slouží jako pokusný králík při porušování ochrany soukromí. "Fungujeme jako testovací půda. Jakmile se ukáže, že v Africe něco funguje, napodobí to a použijí i na jiným místech Afriky," konstatovala kamerunská podnikatelka v oblasti moderních technologií Rebecca Enonchongová.

"Otázka by spíš měla znít, proč Facebook v Africe bez okolků dělá to, co by v jiných částech světa nedělal. Stejně jako se Facebook musí řídit etikou, naše instituce a regulační orgány se musejí více snažit a chránit práva občanů, " napsal na Twitteru v reakci na oznámení Facebooku z minulého týdne konžský blogger Simeon Nkola Matamba.

Společnost Archimedes Group, která se specializuje na lobbing a politické poradenství, na dotazy BBC nereagovala a ze svého webu odstranila všechny příklady vykonaných zakázek. Prezentuje se jako firma, která pomáhá v prezidentských kampaních. Její slogan zní: "Vyhráváme kampaně po celém světě".

Facebook se ocitl pod tlakem, aby razantněji a transparentněji bojoval proti dezinformacím po odhalení, že Rusko využívalo Facebookové stránky s cílem ovlivnit v roce 2016 prezidentské volby v USA.

Ke změnám byl provozovatel sítě donucen, když se ukázalo, že umožňoval přístup k různým osobním údajům uživatelů Facebooku. Příkladem je skandál týkající se společnosti Cambridge Analytica, která tajně získala data milionů uživatelů Facebooku, jež následně použila k pokusům o jejich politické ovlivnění.

V Africe Facebook používá přes 139 milionů lidí, kteří tak činí takřka výhradně prostřednictvím chytrého telefonu. Sociální síť si oblíbili zejména mladí Afričané a řada jich používá zjednodušenou verzi, kterou zdarma poskytují mobilní operátoři. Mladí v Africe tvoří většinu voličstva a zároveň se nejsnáze nechají v prostředí internetu ovlivnit.

"Lidé, kteří tyto (sociální) sítě používají, si myslí, že informace na nich pochází přímo od Facebooku a nedochází jim, že je zprostředkovává třetí strana," konstatovala Enonchongová, která po firmě žádá více osvěty. Společnost Facebook BBC odepsala, že v Africe toho v tomto směru vykonává už dost.

Zdroj: ČTK

Americké akcieMeta Platforms (Facebook)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast