Ekonomika JAR klesla v prvním čtvrtletí nejvíce za deset let

Jihoafrická ekonomika v prvním čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 3,2 procenta. Znamená to nejvýraznější pokles za posledních deset let. Způsobil to hlavně výpadek elektřiny, který poškodil důležitá odvětví, jako je zpracovatelský sektor a těžba. Zpráva, kterou v úterý zveřejnil jihoafrický statistický úřad, ohrožuje snahy nově zvoleného prezidenta Cyrila Ramaphosy o podporu růstu a reformy.
Analytici podle agentury Reuters v průměru očekávali, že hrubý domácí produkt se sníží o 1,7 procenta. Meziročně byl ekonomický výkon nulový, zatímco analytici čekali růst o 0,7 procenta.
"Byl to největší ekonomický pokles za téměř deset let. Byl způsoben převážně zpracovatelským průmyslem, pak těžbou," uvedl na tiskové konferenci šéf statistického úřadu Risenga Maluleke. Dodal, že k poklesu přispěly řízené výpadky elektřiny.
Produkce těžařského sektoru se v prvním čtvrtletí proti říjnu až prosinci propadla o 10,8 procenta. Produkce zpracovatelského sektoru se snížila o 8,8 procenta, zemědělství o 13,2 procenta a stavebnictví o 2,2 procenta. Produkce finančního sektoru se naopak o 1,1 procenta zvýšila.
Analytici v posledním průzkumu agentury Reuters uvedli, že čekají v letošním roce expanzi jihoafrické ekonomiky asi o jedno procento. Loni HDP vzrostl o 0,8 procenta. Ve světle nových údajů však analytici zřejmě své odhady změní. Ani dosud očekávaný růst by však nebyl dostatečný k významnému snížení chudoby a nezaměstnanosti či k omezení výrazné nerovnosti, která v JAR přetrvává i více než dvě desetiletí po ukončení vlády bílé menšiny.
Důvěra investorů v nejvíce industrializovanou ekonomiku Afriky zůstává křehká, navzdory slibům prezidenta Ramaphosy, že přiláká investice, vytvoří pracovní místa a skoncuje s masivní korupcí, když jeho strana Africký národní kongres znovu zvítězila ve volbách. Ramaphosa však čelí velkým překážkách, včetně frakčních bojů v rámci své strany, slabé poptávky spotřebitelů a problémů státních firem, jako je energetická společnost Eskom. Tu nedostatečná kapacita přiměla na začátku roku začít s řízenými výpadky elektřiny.
Agentura Moody's drží úvěrový rating Jihoafrické republiky na známce Baa3, která je nejnižším investičním stupněm. Ekonomové se však obávají, že země kvůli energetické krizi o tento rating přijde, což by patrně vedlo k odlivu miliard dolarů ze země.
Zdroj: ČTK