Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden ale zdražily o více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v minusu, když byly pod tlakem nečekaně silných dat z amerického trhu práce, která ztlumila naděje investorů stran červencového snížení sazeb americkým Fedem.
Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,72 % na 390,11 bodu, za celý týden však zpevnil o 1,36 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,66 % na 7 553,14 bodu (týden: +1,72 %), francouzský CAC 40 odepsal 0,48 % na 5 593,72 bodu (týden: +0,99 %) a německý DAX se snížil o 0,49 % na 12 568,53 bodu (týden: +1,37 %).
Nedařilo se zejména sektoru základních materiálů, který spadl zhruba o 2 %. V pozitivním pásmu se udržely pouze akcie maloobchodních firem a bank.
Zhruba o 2,5 % v pátek zdražily akcie největší německé banky Deutsche Bank, která oznámila odstoupení šéfa investičního bankovnictví Gartha Ritchieho. Deutsche Bank nyní čekají rozsáhlé změny, jejichž součástí by mohlo být i zrušení až 20 000 pracovních míst.
O více než 13 % se propadly akcie švédské technologické společnosti Hexagon, která varovala před poklesem tržeb ve druhém čtvrtletí kvůli americko-čínské obchodní válce. Firma rovněž oznámila zrušení 700 pracovních míst.
Evropské akcie (5. července 2019), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Jedna z největších britských sázkových kanceláří William Hill zruší na 700 poboček, tedy zhruba třetinu své sítě. V ohrožení se ocitne na 4 500 pracovních míst. Firma tak reaguje na přísnější pravidla, která v dubnu schválila britská vláda ve snaze ochránit hráče před příliš velkou ztrátou peněz v krátkém čase. Od té doby společnost podle svého čtvrtečního sdělení zaznamenala "výrazný propad" příjmů z hraní na sázkových automatech.
- Průmyslové zakázky v Německu v květnu klesly o 2,2 procenta, zatímco v dubnu o 0,4 procenta vzrostly. Oznámil to v pátek místní statistický úřad. Květnový propad je mnohem výraznější, než čekali analytici, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 0,1 procenta. Ministerstvo hospodářství upozornilo, že tento sektor zřejmě zůstane slabý i v příštích měsících. Německo je největší ekonomikou v Evropě.
- Automobilka Jaguar Land Rover bude vyrábět elektromobily v Británii. Rozhodnutí největšího britského výrobce aut investovat na domácím trhu miliony liber je tam dobrou zprávou pro celý automobilový sektor, který čelí nejistotě spojené s odchodem Británie z Evropské unie, informovala v pátek agentura Reuters.
- O udržitelném růstu, vnitřním trhu a energeticko-klimatické politice jednal ve čtvrtek a v pátek v Helsinkách vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Šlo o první neformální pracovní setkání Rady Evropské unie pro konkurenceschopnost, kterou tvoří ministři hospodářství členských zemí. ČTK o tom informovalo ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Havlíček mluvil ve Finsku také o dalších příležitostech pro české firmy.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Schodek státního rozpočtu ČR ke konci června klesl na 20,7 miliardy korun z květnových 50,9 miliardy korun. Loni v červnu skončilo hospodaření státu ve schodku 5,9 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Pro letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 40 miliard korun.
- Míra nezaměstnanosti v Německu v červnu zůstala na květnových pěti procentech. Počet nezaměstnaných klesl méně výrazně, než předpokládali analytici. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které v pondělí zveřejnil spolkový úřad práce.
- Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červnu výrazně zhoršily. Pokles zčásti pohánělo rychlejší snížení ve výrobě a nejprudší pokles nových zakázek od května 2009. Index PMI klesl na 45,9 bodu. To je nejníže od července 2009. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit.
- V Jaderné elektrárně Dukovany technici kontrolují jeden ze šesti parogenerátorů, u něhož testy upozornily na možnou závadu minulé pondělí při zprovozňování bloku po pravidelné odstávce. Přesná příčina problému se pořád zjišťuje. U již provedených diagnostických metod budou výsledky v nejbližších dnech, další testy ještě probíhají, řekl v pondělí ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
- Investory nových jaderných zdrojů v Česku mají být dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ - EDU II pro jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro jadernou elektrárnu Temelín. Navrhovaný investorský model stavby bude v pondělí schvalovat vláda. Materiál počítá s tím, že investice by měla být placena skupinou ČEZ - a to jak externím financováním, tak vlastními zdroji. Jako podpora státu budou podle něj uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZ, které umožní zajistit získání úvěru pro stavbu zdroje za výhodných podmínek obdobných tomu, jako by si půjčoval stát.
- Německé podniky působící v zahraničí jsou ohledně svých vyhlídek na příštích 12 měsíců nejpesimističtější od roku 2015. Za jejich pesimismem stojí zejména důsledky obchodních sporů a protekcionismu. Vyplývá to z výsledků průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK). Ta nyní předpokládá, že německý export se letos zvýší pouze o procento. V předchozí (podzimní) prognóze přitom letošní růst vývozu komora odhadovala na 2,5 procenta.
- Společnost Dun & Bradstreet v první polovině letošního roku snížila rating více zemím než za celý loňský rok. Globální ekonomika slábne a potýká se s řadou problémů, což se letos již také nepříznivě odrazilo na ratingovém hodnocení států, uvedla D&B. Firma svými politickými, ekonomickými a obchodními analýzami, které zpracovává pro 132 zemí světa, upozorňuje na rizika plynoucí z obchodního styku.
- Index výrobních cen v eurozóně v květnu meziročně vzrostl o 1,6 % po růstu o 2,6 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst o 1,7 %. Meziměsíčně index naopak podle očekávání klesl o 0,1 % po dubnovém poklesu o 0,3 %.
- Po závazcích, které tento týden nabídl ohledně veřejných financí Řím, došla ve středu Evropská komise k závěru, že už není nutné, aby členské země Evropské unie zahájily vůči Itálii řízení kvůli nadměrnému deficitu. Novinářům to po středečním jednání komise řekl komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.
- Chorvatsko do konce tohoto týdne předloží formální žádost o vstup do mechanismu směnných kurzů ERM-2, tedy do takzvané čekárny na členství v eurozóně. Oznámil to ve středu chorvatský ministr financí Zdravko Marić. Vláda podle agentury Reuters doufá, že bude moci do ERM-2 vstoupit příští rok. Země pak musí v tomto mechanismu před přijetím eura strávit minimálně dva roky.
- Návrh ministerstva financí schválený v květnu vládou na zvýšení spotřební daně na tabák nepřinese do státního rozpočtu v následujících letech tolik peněz, kolik si stát představuje. Ve středu to na tiskové konferenci uvedli autoři studie Centra behaviorálních experimentů (CEBEX), které spolupracuje s Vysokou školou CEVRO Institut. Pro rozpočet by podle nich bylo lepší zvyšovat daňovou zátěž postupně, nikoliv skokově. Podobně v minulosti argumentovaly tabákové společnosti. Příspěvek 80 000 korun dala autorům studie firma British American Tobacco.
- Počet osobních bankrotů na Slovensku v prvním letošním pololetí vystoupil na nový rekord. Vyplývá to ze středečních údajů společnosti CRIF - Slovak Credit Bureau (CRIF SK), která v zemi spravuje úvěrové registry. Slovensko předloni výrazněji zjednodušilo pravidla osobních bankrotů, která silně zadluženým obyvatelům umožňují zbavit se až na výjimky všech dluhů.
- Britský účetní regulátor FRC vyměřil poradenské společnosti Deloitte pokutu 4,6 milionu liber kvůli pochybení v souvislosti s auditem finančních výkazů firmy Serco Geografix z let 2011 a 2012.
- Francouzské Národní shromáždění ve čtvrtek schválilo návrh zákona na zavedení digitální daně. Povinná platba do státní pokladny ve výši tří procent je namířená proti velkým mezinárodním internetovým firmám, ve Francii se pro ni proto vžil název Gafa, jako akronym z názvů firem Google, Amazon, Facebook a Apple.
- Britský antimonopolní úřad CMA vyšetřuje americké internetové společností Facebook a Google kvůli jejich dominantnímu postavení na trhu s digitální reklamou. Informovala o tom ve čtvrtek televize CNBC na svých internetových stránkách.
- Italský výrobce luxusních vozů Lamborghini prodal v první polovině letošního roku o 96 procent více vozů než loni. Oznámila to ve čtvrtek firma, jež patří do stáje německého koncernu Volkswagen.
- Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského získá elektrárny a další aktivity německé skupiny Uniper ve Francii. Ve čtvrtek byly podepsány všechny související smlouvy. Obě strany už údajně získaly všechna potřebná schválení od státních a regulačních orgánů.
- Meziroční růst tržeb maloobchodníků v eurozóně dosáhl v květnu tempa 1,3 procenta. Po dubnových 1,8 procenta (revidováno z původního odhadu 1,5 %) očekávali analytici 1,6 procenta. Meziměsíčně tržby poklesly o 0,3 procenta.
- Německo:Index nákupních manažerů ve stavebnictví v červnu poklesl na 50 bodůz lednových 51,4 bodu.
Zdroj: CNBC
Aktuality
