Centeno: Zájem Chorvatska o ERM-2 je důkaz atraktivity eurozóny

Rozhodnutí Chorvatska zapojit se do mechanismu směnných kursů ERM-2 je dokladem toho, že eurozóna je vnímána jako vhodné ukotvení stability a růstu evropských zemí a že dál přitahuje nové členy. Po pondělním jednání ministrů financí zemí, které euro používají, to novinářům řekl šéf euroskupiny Mario Centeno.
Země Evropské unie, kam Chorvatsko vstoupilo v roce 2013, musí být součástí mechanismu ERM-2 nejméně dva roky, než přijme euro za svou měnu. Vláda v Chorvatsku doufá, že do ERM-2 vstoupí někdy v příštím roce. Podle letošního průzkumu chorvatské centrální banky podporuje přijetí eura 52 % Chorvatů, zatímco 40 % je proti.
Ministři zemí eurozóny v pondělí podle Centena uvítali závazky Záhřebu týkající se chystaných změn v bankovním dohledu a užší spolupráce s Evropskou centrální bankou v tomto ohledu, zlepšení kvality práce příslušných úřadů a prostředí pro podnikatele.
"To vše je zásadní pro hladký vstup a účast v mechanismu ERM-2. A ukazuje to na odhodlání Chorvatska stát se součástí rodiny států s eurem," upozornil šéf jednání ministrů financí zemí eurozóny.
Očekáváním euroskupiny je, že Chorvatsko se stane členem ERM-2 ve stejnou chvíli, jako vstoupí do bankovní unie. "Jsem si jist, že (po Chorvatsku) budou následovat další. Jsem přesvědčen, že eurozóna se v dalších letech rozroste," dodal Centeno.
Zájem o vstup do eurozóny deklarovalo také Bulharsko. "Stále věřím, že budoucnost všech zemí EU je uvnitř eurozóny. Euro je měnou všech států, kromě jednoho, který má výjimku," připomněl komisař pro hospodářské a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Výjimku si vyjednalo Dánsko a rovněž Velká Británie, která je ale na odchodu z EU.
Zdroj: ČTK