Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání britské centrální banky převážně zdražily

Většina evropských akciových trhů zakončila čtvrteční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se soustředili na zasedání britské centrální banky, která ponechala úrokové sazby beze změny, zhoršila ale výhled růstu ekonomiky na letošní a příští rok, a také na hospodářské výsledky řady velkých evropských firem.
Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,5 % na 387,68 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,03 % na 7 584,87 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,7 % na 5 557,41 bodu a německý DAX vzrostl o 0,53 % na 12 253,15 bodu.
Zhruba o 3 % spadl sektor základních materiálů, za jehož poklesem stála zejména lucemburská ocelářská společnost Teneris, jež reportovala horší než očekávané výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. Akcie firmy kvůli tomu zlevnily zhruba o 4 %.
Pomyslným vítězem dne se naopak stala francouzská banka Société Générale, které ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl čistý zisk meziročně o 14 procent na 1,05 miliardy eur. Analytici však čekali pokles zisku až na 930 milionů eur. Bance se navíc navzdory nižšímu zisku podařilo zvýšit ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1 o půl procentního bodu na 12 procent
Evropské akcie (1. srpna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Česká národní banka na srpnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů a všichni hlasovali pro potvrzení nastavení sazeb. V nové prognóze ČNB zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok.
- Britská centrální banka na srpnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. Banka ovšem zhoršila výhled růstu britské ekonomiky na letošní i příští rok kvůli rostoucím obavám z odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody a ze zpomalení růstu globální ekonomiky. Nenaznačila ale, že by se jako další centrální banky chystala úroky snížit.
- Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci opět výrazně zhoršily. Index PMI klesl na 43,1 bodu z červnových 45,9 bodu. To je nejníže od června 2009. Informovala o tom ve čtvrtek společnost IHS Markit.
- O 2,1 miliardy liber zvýšila britská vláda objem finančních prostředků určených na přípravy na případný odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Oznámil to ve čtvrtek ministr financí Sajid Javid. Premiér Boris Johnson avizoval, že hodlá Spojené království z EU vyvést na konci října - ať už se dohodu s Bruselem podaří uzavřít, či nikoli.
Výsledková sezóna
- Komerční bance v letošním prvním pololetí vzrostl čistý zisk o 6,8 % na 7,21 miliardy Kč. Čisté provozní výnosy se jí meziročně zvýšily o 5 % na 16,17 miliardy Kč. Díky silnému ekonomickému prostředí a dalším pozitivním faktorům banka opět vykázala čisté rozpuštění opravných položek k úvěrům.
- Monetě Money Bank v prvním pololetí meziročně klesl čistý zisk o 5,1 % na 2,01 miliardy Kč. Provozní výnosy se jí ale zvýšily o 8,8 % na 5,19 miliardy Kč, kladně se na tom podepsal růst čistého úrokového výnosu a čistého výnosu z poplatků a provizí.
- Francouzské bance Société Générale klesl ve druhém čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 procent na 1,05 miliardy eur. Zisk stáhly dolů náklady na restrukturalizaci divize firemního a investičního bankovnictví. Uvedla to banka, která je podle tržní kapitalizace třetí největší ve Francii, ve čtvrtečním prohlášení. Analytici v anketě agentury Bloomberg čekali pokles zisku až na 930 milionů eur. Příjmy se snížily o 2,6 procenta na 6,28 miliardy eur.
- Čistý zisk německého průmyslového koncernu Siemens ve fiskálním třetím čtvrtletí klesl o šest procent na 1,14 miliardy eur. Důvodem byl hlavně propad v digitálním průmyslu a energetice. Firma v prohlášení zároveň varovala před slábnutím podnikatelského prostředí, které má negativní dopad na její hospodaření.
- Německému výrobci luxusních aut BMW klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 29 procent na 1,48 miliardy eur. Zisk snížily vyšší výdaje na renovaci továren a nové technologie, protože firma přesouvá svoji výrobu k elektrickým vozům. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení firmy.
- Společnost ArcelorMittal, která je největším výrobcem oceli na světě, má za druhé čtvrtletí ztrátu 447 milionů dolarů. Důvodem je pokles cen a nutnost rozsáhlých odpisů, uvedla ve čtvrtek firma. Před rokem ještě hospodařila se ziskem téměř 1,9 miliardy dolarů. Podnik také mírně zhoršil odhad letošního růstu globální poptávky po oceli.
Zdroj: CNBC