Německý diplomat se vzdal vedení záchranného mechanismu pro Írán

Bývalý německý velvyslanec v Íránu Bernd Erbel se nestane šéfem mechanismu INSTEX, který připravují některé evropské státy ve snaze pomoci Íránu obchodovat navzdory americkým sankcím. Agentura Reuters v pátek napsala, že rozhodnutí dvaasedmdesátiletého Erbela zhoršuje naději na ustavení náhradního obchodního mechanismu.
Kromě Německa o něj usilují Francie a Británie, tedy tři evropští signatáři dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. USA od ní loni odstoupily s tím, že není účinná, a obnovily proti Íránu sankce. Postihují celé íránské hospodářství a dopadají také na obchodování s ropou.
Írán kritizoval evropské signatáře za otálení a ohlásil, že neochrání-li Evropané íránské hospodářství před sankcemi, bude pokračovat ve vypovídání dohody. Některé její body už porušuje.
Erbel oznámil německému ministerstvu zahraničí tento týden, že z osobních důvodů se nemůže role šéfa mechanismu INSTEX ujmout, sdělila dnes mluvčí ministerstva. Podle Reuters Německo s partnery v nejbližších dnech rozhodne, kdo Erbela v roli šéfa náhradního mechanismu nahradí.
Německý deník Bild upozornil na rozhovor, v němž Erbel kritizoval Izrael za jeho počínání na Blízkém východě a vyjádřil pochopení pro snahu Íránců rozvíjet vlastní balistický program.
INSTEX, který se snaží postavit na nohy tři evropské země, je založen na principu barterového obchodování. K němu musí ještě Írán vytvořit vlastní režim, avšak zatím se to nestalo.
Pokud se záměr podaří, počítá se s tím, že v počátcích se budou k výměně používat potraviny a farmaceutické produkty, na něž se nevztahují americké sankce. Íránci opakují, že INSTEX musí zahrnout i prodej ropy a zajistit Íránu zisky z jejího prodeje. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf nedávno Evropany kritizoval za průtahy, protože zavádění mechanismu INSTEX je podle něj stále v počáteční fázi.
Zdroj: ČTK
Aktuality
