Evropské akcie klesaly pod tíhou špatných zpráv z celého světa

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily na úvod týdne svorně dolů. Měly k tomu několik dobrých důvodů: zhoršené vyhlídky do budoucnosti světového obchodu, politickou krizi v Itálii, varovný výsledek argentinských prezidentských primárek i rostoucí napětí v Hong-kongu.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel o necelou třetinu procenta níže než v pátek, přičemž největší ztráty utrpěl bankovní sektor. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,37 procenta, německý DAX poklesl o 0,12 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,33 procenta.
Do Londýna přijel bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton, aby tlačil tamní čerstvou vládu ministerského předsedy Borise Johnsona k razantnějšímu postoji vůči Íránu i čínské firmě Huawei, již Američané podezírají ze špiclování pro Peking.
Na klidu investorům nepřidal ani politický vývoj v Itálii poté, co strana místopředsedy vlády Mattea Salviniho podala v pátek návrh na vyslovení nedůvěry vádě, jíž je sama součástí. Investoři zároveň vnímali vysokou prohru argentinského prezidenta Mauricia Macriho v primárkách i rostoucí napětí v Hong-kongu, kde úřady uzavřel osmé nejfrekventovanější letiště světa kvůli přítomnosti pěti tisícovek demonstrantů.
Co se korporátních zpráv týče, akcie rakouské firmy AMS (dodavatel pro Apple) poklesly o 12 procent poté, co firma v neděli oznámila, že učinila nabídku na převzetí německého výrobce osvětlení Osram Licht ve výši 38,5 eur na akcii. Akcie Osramu v reakci nato naopak podražily o více než 10 procent.
Největším vítězem dne byla ropná firma Tullow Oil; cena jejích akcií vzrostla o 20 procent poté, co oznámila významný objev ropy v Guyaně.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Výrobce sportovních luxusních aut Porsche AG, který patří do automobilové skupiny Volkswagen, vydal svou největší emisi takzvaných zelených dluhopisů. Je v objemu jedné miliardy eur a je to první taková emise vydaná přímo výrobcem aut. Firma v pondělí uvedla, že peníze hodlá použít na financování svého prvního plně elektrického sportovního vozu Taycan.
- Britská služba na dovoz jídla Deliveroo se v pátek stáhne z Německa, trh přenechá konkurentům Lieferando a Lieferheld, kteří se na jaře spojili. Firma, do které investoval mimo jiné Amazon a která je známá svými tyrkysovými boxy na udržení teploty jídel doručovaných kurýry na kolech, se chce soustředit na jiné evropské trhy a na Asii.
- Čína omezuje investice v Evropě. V první polovině roku utratily čínské společnosti za nákup evropských firem nebo podílů v nich pouze 2,4 miliardy dolarů. To je podle studie poradenské společnosti Ernst & Young (EY), z níž v pondělí citovala agentura DPA, meziročně o více než 80 procent méně. Čínský průmysl je v útlumu a na starém kontinentu čelí investoři z Číny rostoucí nedůvěře, píší autoři průzkumu.
- Podle názoru Sajiva Vaida z Fidelity International britská centrální banka nadále těží z globálního trendu, který lze letos pozorovat u dalších důležitých centrálních bank, a sazby nemění. Vzhledem k rostoucí nejistotě na domácím i globálním poli a s ohledem na hospodářský růst a inflaci je to překvapivé. Podle Vaida by se základní sazba v Británii měla do konce roku snížit o 25 bazických bodů. Je podle něj potřeba "snížení pro jistotu", a to bez ohledu na brexit.
- Rakouský dodavatel čipů AMS předložil nabídku na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za zhruba 3,7 miliardy eur. Informovala o tom agentura Bloomberg. Nabídka je o deset procent vyšší než dříve podaný návrh investičních firem Bain Capital a Carlyle Group.
- Britská libra kvůli slabým makroekonomickým údajům a obavám z odchodu země z Evropské unie bez dohody sestoupila až na desetileté minimum vůči euru. Později však posílila, protože na jednotnou evropskou měnu měly negativní vliv obavy ohledně politické situace v Itálii. Informuje o tom agentura Reuters.
Zdroj: CNBC