Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně navzdory celním hrozbám Washingtonu

Ceny akcií v západní Evropě nenašly během čtvrtečního obchodování společný směr. Na konci seance se přesto částečně zotavily ze středečních ztrát, ačkoli optimismus investorů mírnila slabší ekonomická data z USA a hrozba zavedení miliardových cel na dovoz evropského zboží.
Panevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci na červené nule (-0,02 %). Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,63 %, zatímco francouzský benchmark CAC 40 si o 0,3 % polepšil. V Německu se kvůli státnímu svátku ve čtvrtek neobchodovalo.
Řada ekonomických údajů ve čtvrtek zhoršila už tak obtížné podmínky pro riziková aktiva, jakými jsou akcie. Konečný kompozitní index PMI od IHS Markit pro eurozónu v září dosáhl hodnoty 50,1 bodu, což je pokles z 51,9 bodu v srpnu, zatímco v sektoru služeb poklesl PMI na 51,6 bodu z 53,5 bodu v předchozím měsíci.
Ve středu evropské trhy utrpěly velké ztráty, když index STOXX Europe 600 zaznamenal svůj nejhorší denní výsledek za poslední rok. Britský index FTSE 100 zaznamenal největší jednodenní ztrátu od roku 2016.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Francie a Evropská unie jsou připraveny odpovědět sankcemi, pokud Spojené státy v obchodním sporu kolem společnosti Airbus odmítnou přijmout podanou ruku a zavedou cla. Řekl to ve čtvrtek francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Američané jsou oprávněni zavést na dovoz z Evropy cla díky verdiktu Světové obchodní organizace.
- Aktivita podnikatelského sektoru ve Spojeném království v září opět klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od měsíce po referendu z června 2016, ve kterém si Britové odhlasovali odchod z Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu společností IHS Markit a CIPS. Výsledky průzkumu podle IHS Markit signalizují, že britská ekonomika vstoupila do recese.
- Evropská komise bude proti zpomalování ekonomiky bojovat využíváním rozpočtových nástrojů či posilováním investic. Europoslancům to ve čtvrtek řekl navržený italský eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni, který rovněž přislíbil, že se zasadí o vybudování celounijního systému pojištění pro případ náhlého nárůstu nezaměstnanosti.
- Španělská vláda připravuje opatření v hodnotě 300 milionů eur k řešení dopadů krachu britské cestovní kanceláře Thomas Cook na hospodářství země. Oznámila to ve čtvrtek španělská ministryně turistiky Reyes Marotová.
- Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v září zastavil a šance na zlepšení v tomto měsíci jsou slabé. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnila konzultační společnost IHS Markit. Pokračující pokles aktivity ve zpracovatelském průmyslu stále více ovlivňuje i sektor služeb.
- Meziroční tempo růstu tržeb maloobchodníků v eurozóně dosáhlo v srpnu hodnoty 2,1 %. Po červencovém nárůstu o 2,2 % analytici očekávali zvýšení o 0,9 %. Meziměsíčně tržby naopak stouply o 0,3 % (odhad: +0,3 %, červenec: -0,5 %, revidováno z -0,6 %).
Výsledková sezóna
- Švédský prodejce oděvů Hennes & Mauritz zvýšil ve třetím čtvrtletí zisk před zdaněním na 5,01 miliardy SEK ze 4,01 miliardy SEK ve stejném období v loňském roce. Výsledek překonal očekávání analytiků a znamená první růst čtvrtletního zisku za více než dva roky, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
Zdroj: CNBC