Údaje o podnikatelské aktivitě ve Spojeném království signalizují vstup země do recese

Aktivita podnikatelského sektoru ve Spojeném království v září opět klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od měsíce po referendu z června 2016, ve kterém si Britové odhlasovali odchod z Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu společností IHS Markit a CIPS. Výsledky průzkumu podle IHS Markit signalizují, že britská ekonomika vstoupila do recese.
Index podnikatelské aktivity v září klesl na 48,8 bodu ze srpnových 49,7 bodu. Dostal se tak hlouběji pod klíčovou 50bodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
Podle IHS Markit údaje signalizují, že britská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 0,1 %. Británie by se tak dostala do recese, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Ve druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt Británie snížil o 0,2 %. Vykázal tak první pokles od roku 2012.
Britská obchodní komora (BCC) minulý měsíc snížila odhad růstu britské ekonomiky pro letošní i příští rok. Zhoršení výhledu zdůvodnila pomalejším růstem globální ekonomiky, obchodním napětím mezi Spojenými státy a Čínou a přetrvávající nejistotou kolem plánovaného odchodu země z Evropské unie.
BCC nyní předpokládá, že britský HDP se v letošním roce zvýší o 1,2 %, zatímco v předchozí prognóze letošní růst odhadovala na 1,3 %. Odhad hospodářského růstu pro příští rok snížila na 0,8 % z 1 %. To by znamenalo nejslabší růst od hospodářské recese v letech 2008 až 2009.
Prognózy BCC jsou založeny na předpokladu, že se Británie vyhne brexitu bez dohody. Britský premiér Boris Johnson slíbil, že do konce října vyvede Británii z Evropské unie, a to v případě potřeby i bez dohody s EU. Britský parlament nicméně nedávno schválil zákon, který odchod z EU bez dohody prakticky vylučuje.
Zdroj: ČTK