ČR: Meziroční růst spotřebitelských cen v září zpomalil na 2,7 %, dál podle analytiků inflace klesat nebude

Meziroční růst spotřebitelských cen v září zpomalil na 2,7 % ze srpnových 2,9 %. Proti loňsku se zvýšily především ceny za bydlení, levnější byly naopak oděvy. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Proti letošnímu srpnu byly spotřebitelské ceny nižší o 0,6 %, což je největší meziměsíční pokles od září 2006.
Nájemné v září meziročně zdražilo o 3,8 %, vodné a stočné o 2,6 %, elektřina téměř o 10 % a více se platilo i za zemní plyn, teplo a teplou vodu. Dražší než ve stejném měsíci loni byly také potraviny. Například cena uzenin vzrostla o 7,6 %, jogurtů o 6 % a brambory zdražily dokonce o více než 40 %. Lidé utratili více i za ubytování.
Oděvy zlevnily již několikátý měsíc po sobě, tentokrát to bylo o 3,3 %. Levnější než v září 2018 byly rovněž poštovní služby a telekomunikace.
Zářijové zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen ovlivnily především potraviny. Zelenina zdražila o 11,7 %, v srpnu to přitom bylo o 34 %. Výrazněji než v srpnu pak zlevnila vejce, oleje a tuky nebo ovoce.
Naopak ceny dopravních služeb přešly ze srpnového poklesu o 7,1 % v zářijový růst o 0,9 %. "Důvodem byl zejména jejich výrazný meziměsíční pokles v září 2018, kdy byly zavedeny celostátní slevy jízdného v autobusové a železniční dopravě," uvedli statistici.
Statistici zveřejnili rovněž srpnové ceny zahraničního obchodu ČR. Ceny vyvážených surovin a zboží v srpnu meziročně vzrostly o 0,4 %, naopak dovozní ceny o 1,1 % klesly. Meziměsíčně se vývozní ceny zvýšily o 0,6 % a dovozní ceny o 0,5 %.
Meziroční inflace ve zbytku roku již nebude příliš klesat a spíše se udrží kolem současné hodnoty, domnívají se ekonomové. Zároveň zářijový pokles inflace podle nich povede k tomu, že Česká národní banka ponechá v listopadu úrokové sazby beze změny. Rada ČNB přitom avizovala, že na listopadovém jednání se vrátí k debatě o možné růstu úrokových sazeb.
Meziroční růst spotřebitelských cen v září podle čtvrtečních údajů Českého statistického úřadu zpomalil na 2,7 % ze srpnových 2,9 %. Proti loňsku se zvýšily především ceny za bydlení, levnější byly naopak oděvy. Proti letošnímu srpnu byly spotřebitelské ceny nižší o 0,6 %, což je největší meziměsíční pokles od září 2006.
"Inflace se bude po zbytek roku pohybovat nadále na obdobné hodnotě, a za celý letošní rok tak patrně dosáhne 2,7 %, což bude nejvyšší inflace od roku 2012. V příštím roce by měl růst cen mírně zpomalit, díky daňovým změnám se však patrně udrží poblíž 2,5 %," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Podle něj se tak obava z překročení 3% toleranční hranice snížila. "Debata o možném růstu sazeb ČNB by tak měla být na listopadovém jednání ČNB méně intenzivní než v září a čekáme proto, že sazby zůstanou nezměněny," dodal.
Aktuální pokles inflace i podle ekonoma ČSOB Petra Dufka nahrává stabilitě úrokových sazeb. "Finanční trhy sice implicitně předpokládají snižování hlavní sazby ČNB v následujících letech, nicméně sama centrální banka naznačuje jasnou možnost jejich růstu už na listopadovém zasedání. To se ovšem dnešními čísly mění," uvedl.
"Jestliže na zářijovém zasedání bankovní rada poměrně vážně diskutovala možnost zvýšení úrokových sazeb, tak zveřejněná čísla vyznívají pro ponechání úroků ČNB beze změny i na příštím zasedání počátkem listopadu a též na zasedáních následujících," uvedl i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. I podle něj ve zbytku letošního roku inflace již příliš klesat nebude. "K viditelnějšímu zmírnění inflace v české ekonomice zřejmě dojde až v průběhu roku 2020, i tak ale průměr za celý rok 2020 zůstane dle mého odhadu nad úrovní 2% cíle," dodal.
Zdroj: ČTK