Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky náznakům pozitivního vývoje ve sporu USA-Čína i brexitu

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování převážně vzhůru. Investorům dodávaly na optimismu zprávy o plánovaném setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s čínským premiérem Liem Che a optimistický tón šéfů vlád Velké Británie Borise Johnsona a Irska Lea Varadkara stran brexitu.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,8 %, když jeho vzestup vedly automobilky a základní suroviny, tedy sektory citlivé na vývoj v oblasti světového obchodu. V černých číslech skončily i hlavní západoevropské trhy. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,28 %, německý DAX stoupl o 0,58 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 1,27 %.
Ceny začaly stoupat až odpoledne - poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že se v pátek setká s čínským vicepremiérem Liem Che. "Velký den vyjednávání s Číňany," napsal Trump na Twitter. "Oni dohodu chtějí, ale chi ji já? Potkám se s jejich vicepremiérem v pátek," napsal Trump se svou obvyklou skromností.
I na druhém břehu Atlantiku našli investoři důvod k optimismu. Irský premiér Leo Varadkar a britský ministerský předseda Boris Johnson na společné tiskové konferenci řekli, že na rozdíl od nedávné minulosti nyní vidí cestu, která by mohla vést ke kompromisu stran celní hranice mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem. Tu pozorovatelé vnímají jako nejvážnější překážku, jež stojí v cestě dohodě Evropské unie s Londýnem o podmínkách odchodu Británie z EU.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Země eurozóny budou mít od roku 2021 k dispozici rozpočet, který bude z větší části určen k financování projektů podporujících růst. Oznámil to ve čtvrtek šéf euroskupiny Mario Centeno, podle něhož se na základních parametrech rozpočtového nástroje eurozóny dohodli ministři financí EU na nočním jednání. Státy s vlastní měnou budou mít podle něho ve víceletém rozpočtu na období 2021 až 2027 vyhrazenu odpovídající částku pro vlastní projekty.
- Britská ekonomika v srpnu proti červenci klesla o 0,1 procenta. Poté, co v červenci o 0,4 % vzrostla (revidováno z +0,3 %), očekával trh stagnaci. V meziročním srovnání vykázal britský HDP nárůst o 1,1 % (červenec: +1,3 %, revidováno z +1 %, odhad: 0,9 %).
- Německý export v srpnu klesl o 1,8 procenta na 109,2 miliardy eur. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Pokles exportu je výraznější, než čekali analytici. To znamená, že pokles ve zpracovatelském sektoru zřejmě tlačí největší evropskou ekonomiku do recese. Dovoz o 0,2 procenta vzrostl a činil 91,1 miliardy eur.
- Maďarská skupina MOL bude jediným akcionářem bratislavské rafinerie Slovnaft, ve které dosud vlastnila 98,7 procenta akcií. Mimořádná valná hromada Slovnaftu, s jehož akciemi se obchoduje na bratislavské burze, ve čtvrtek schválila vytěsnění drobných akcionářů společnosti. Agenturu ČTK o tom informoval mluvčí Slovnaftu Anton Molnár.
- Britské podniky se s velkými obavami chystají na plánovaný odchod země z Evropské unie a vyzývají vládu, aby zabránila brexitu bez dohody. Británii už teď kvůli nejistotě kolem brexitu, zpomalování růstu globální ekonomiky a napětí v mezinárodních obchodních vztazích hrozí hospodářská recese. Brexit bez dohody by mohl hospodářskou situaci v zemi ještě zhoršit.
- Státy Evropské unie by měly efektivněji zavádět opatření v boji proti praní špinavých peněz a zvážit zřízení nezávislého úřadu pro dohled nad rizikovými finančními operacemi. Shodli se na tom ve čtvrtek ministři financí EU, kteří debatovali o naplňování loni přijatého akčního plánu.
- Zahraniční obchod Spojeného království zaznamenal v srpnu deficit ve výši 1,546 miliardy GBP. V červenci čítal schodek 1,681 miliardy GBP (revidováno z původního údaje 0,219 miliardy GBP).
- Objem srpnové průmyslové výroby byl ve Francii o 0,9 procenta nižší než v červenci. Po červencovém růstu o 0,3 očekávali analytici, že si v srpnu tempo růstu udrží.
Zdroj: CNBC