Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na uzavření brexitové dohody

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když těžily ze slov hlavního brexitového vyjednavače EU Michela Barniera, podle kterého je stále možné v tomto týdnu dojednat brexitovou dohodu.
Regionální index STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,11 % na 394,02 bodu, britský FTSE 100 šel proti trendu, když odepsal 0,03 % na 7 211,64 bodu, francouzský CAC 40 získal 1,05 % na 5 702,05 bodu a německý DAX se zvýšil o 1,15 % na 12 629,79 bodu.
Index DAX se dostal nejvýše od loňského srpna a STOXX Europe 600 nejvýše za téměř tři měsíce. Na velké britské firmy vytvářející značnou část tržeb v zahraničí měl negativní vliv výrazný nárůst libry vyvolaný nadějemi na brexitovou dohodou
Akcie irských podniků, které jsou silně závislé na vývoji v Británii a jsou považovány za ukazatel obav investorů ohledně brexitu, se vyšplhaly na nejvyšší úroveň za více než rok. Index dublinské burzy ISEQ si připsal 2,63 % na 6 613,95 bodu.
STOXX Europe 600 (15. října 2019), zdroj: Google
Britský list The Guardian s odvoláním na své zdroje uvedl, že vyjednávací týmy Evropské unie a Spojeného království se shodly na návrhu brexitové dohody. Agentura Reuters nicméně s odvoláním na své vlastní zdroje napsala, že hovořit o hotové brexitové dohodě je předčasné.
V plusu úterní obchodování zakončila všechna hlavní odvětví, přičemž nejvíce se dařilo maloobchodu, jehož sektor posílil zhruba o 2,5 %.
Náladu na trzích ovlivnil také začátek výsledkové sezóny ve Spojených státech. Výsledky hospodaření reportovaly například banky JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs a Wells Fargo. Pozitivní čísla odtajnila JPMorgan, negativně naopak překvapila banka Goldman Sachs.
Zhruba o 2 % zdražily akcie francouzské finanční skupiny AXA, která podle úterní zprávy agentury Reuters zvažuje prodej svých aktivit ve střední Evropě - v Polsku, na Slovensku a v České republice. Informace, kterou finanční dům nepotvrdil, naznačuje, že banka plánuje restrukturalizaci.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Česká ekonomiky by se neměla dostat do recese, zpomalení růstu pod potenciál ekonomiky ovšem může nastat. Vyplývá to z úterního vyjádření člena bankovní rady České národní banky Tomáše Holuba na debatě k brexitu a obchodním válkám. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vzrostla o 2,8 procenta, což je podle Holuba blízko dlouhodobě udržitelného maximálního růstu tuzemské ekonomiky.
- Automobilový koncern Volkswagen zatím odkládá konečné rozhodnutí o výstavbě továrny v Turecku. Důvodem je mezinárodní kritika vojenských operací, které Ankara provádí v Sýrii, a také obavy z případného dopadu na pověst firmy. Uvedl to v úterý mluvčí společnosti. V továrně se mají vyrábět i vozy Škoda.
- Škoda Auto plánuje v příštím roce prodat v Česku nejméně 3 200 aut na elektrický pohon. Z toho 2 500 vozů bude elektrické Citigo iV a zhruba 700 aut bude Superb v provedení plug-in hybrid. Na setkání s novináři to v úterý uvedli zástupci společnosti.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku a ekonomiku eurozóny se v říjnu snížila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu v Německu klesl na -22,8 bodu z -22,5 bodu v září. Analytici odhadovali, že se sníží na -27 bodů. Index pro celou eurozónu klesl na -23,5 bodu z -22,4 bodu v září, čekalo se snížení na -33 bodů.
Zdroj: CNBC, ČTK