Slovensko po globální krizi dohání životní úroveň EU pomaleji

Slovensko po globální ekonomické krizi v roce 2009 výrazně zpomalilo tempo při dohánění průměrné životní úrovně v EU. Důvodem je zpomalení růstu produktivity práce i neefektivní využívání zdrojů. V analýze na to nyní upozornili ekonomové slovenského ministerstva financí.
Průměrná hodnota hrubého domácího produktu na obyvatele se na Slovensku v posledních letech drží pod hranicí 80 procent průměru členských zemí EU. Slovensko dlouhodobě ekonomicky zaostává nejen za vyspělými státy západní Evropy, ale též za Českou republikou.
"Model dosavadního rozvoje slovenské ekonomiky, postavené zejména na levné a kvalifikované pracovní síle, relativně nízkém zdanění a vhodných podmínkách pro mezinárodní korporace, se začíná vyčerpávat," uvedli analytici ministerstva financí.
Před krizí hospodářství Slovenska dobíhalo životní úroveň EU rychleji hlavně díky přímým zahraničním investicím a produktivitě práce. Ta na Slovensku v posledním období roste zejména v průmyslu, horších výsledků dosahuje sektor služeb. Hlavním tahounem ekonomiky země je automobilový průmysl. Výrazně vyšší produktivity práce dosahují na Slovensku firmy se zahraničním vlastníkem.
Podle analýzy rostoucí konkurence a technologický pokrok vedou státy k orientaci na sektory s vysokou přidanou hodnotou a k podpoře výzkumu a vývoje, Slovensko v těchto oblastech v mezinárodním srovnání ale zaostává. Analytici rovněž doporučili odstranit některé regulace v oblasti podnikání, dále zaměřit se na kvalitu vzdělávání, zkrátit délku soudních sporů v obchodních záležitostech či podpořit mobilitu pracovní síly.
Zdroj: ČTK
Aktuality
