US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,45 %
NASDAQ+0,55 %
DOW JONES+0,24 %
PX+0,89 %
ČEZ+0,23 %
NVIDIA+1,01 %

Britská ekonomika v listopadu rostla nejpomaleji za sedm let

Hrubý domácí produkt Británie se v listopadu meziročně zvýšil pouze o 0,6 procenta, což je nejslabší tempo za více než sedm let. Oznámil to v pondělí britský statistický úřad. V říjnu činil meziroční růst jedno procento.

Britské podniky a spotřebitelé na podzim čelili značné politické nejistotě. Británie měla do 31. října opustit Evropskou unii, parlament si však vynutil odklad brexitu a na prosinec schválil konání předčasných voleb, připomíná agentura Reuters.

Volby vyhráli konzervativci premiéra Borise Johnsona, který prosazuje brzký brexit. Výsledek voleb vedl ke zlepšení podnikatelské i spotřebitelské důvěry díky nadějím, že ukončí tříletou politickou nejistotu a umožní spořádaný odchod Británie z EU.

V meziměsíčním srovnání se HDP v listopadu snížil o 0,3 procenta. To představuje nejprudší pokles od dubna, kdy firmy spotřebovávaly zásoby, které si vytvořily v obavách, že Británie na konci března opustí EU bez dohody. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že HDP v listopadu zůstane na říjnové úrovni.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

HDPHospodářský růstSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

10. 12.-Andrej Rády
Investiční bubliny