Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí Světové zdravotnické organizace nevyhlašovat zatím celosvětový stav zdravotní nouze kvůli šíření nového koronaviru v Číně.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,86 % na 423,64 bodu, za celý týden však oslabil o 0,22 %. Britský FTSE 100 získal 1,04 % na 7 585,98 bodu (týden: -1,15 %), francouzský CAC 40 posílil o 0,88 % na 6 024,26 bodu (týden: -1,25 %) a německý DAX si polepšil o 1,41 % na 13 576,68 bodu (týden: +0,37 %). Dařilo se zejména průmyslovému sektoru a technologickým firmám.
Investoři se v pátek soustředili také na předběžné indexy nákupních manažerů, které ukázaly, že aktivita v podnikovém sektoru eurozóny zůstává slabá, její souhrnný index za leden zůstal na hodnotě 50,9 bodu, a zaostal tak za odhady analytiků. Útlum výroby ale podle zveřejněných dat polevil a vývoj v Německu ukazuje zlepšení.
Dařilo se například francouzskému maloobchodnímu řetězci Carrefour, jenž reportoval růst tržeb ve čtvrtém čtvrtletí, díky čemuž akcie společnosti zdražily téměř o 5 %. Slabá hospodářská čísla naopak poslala dolů cenné papíry francouzského výrobce vína a lihovin Remy Cointreau (-11,65 %).
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Důvěra v českou ekonomiku v lednu oslabila z prosincových 99,1 bodu na 98,1 bodu, a dostala se tak na nejnižší úroveň od léta 2014. Hlavní příčinou byl pokles důvěry spotřebitelů. Mezi podnikateli se nálada meziměsíčně téměř nezměnila.
- Spojené státy, Evropská unie a Británie, která evropský blok na konci ledna opustí, chtějí do konce letošního roku uzavřít vzájemné obchodní dohody. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to ve čtvrtek uvedli jejich vysocí představitelé. Agentura AP v této souvislosti poznamenala, že pokud se to podaří, bude to možné považovat za velký úspěch. AP také připomíná, že většina obchodních dohod se dojednává roky.
- Česká národní banka možná získá zákonnou pravomoc určovat podmínky úvěrů na bydlení. Předpokládá to vládní novela zákona o ČNB, kterou v pátečním úvodním kole navzdory odporu části opozice podpořila Sněmovna. Předlohu nyní projedná rozpočtový výbor. Změna by měla omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností. Dosud může centrální banka dávat bankám pouze doporučení, která nejsou právně závazná.
- Automobilka Škoda Auto loni poprvé vyrobila ve svých závodech v Česku více než 900 000 aut. Meziročně její tuzemská produkce vzrostla o 2,25 procenta na 910 000 vozů. Firma o tom v pátek ČTK informovala v tiskové zprávě. Automobilka již dříve uvedla, že celosvětově jí dodávky aut loni klesly o 0,9 procenta na 1,24 milionu vozů, důvodem byl zejména pokles na čínském a indickém trhu.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Současná rekordně dlouhá vlna demonstrací a stávek namířených proti plánu důchodové reformy ve Francii bude mít pouze omezený dopad na místní ekonomiku. Podle agentury Reuters to v pondělí prohlásil francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Provoz na železnicích a v pařížském metru se v pondělí pomalu vrací k normálu a zlepšení lze očekávat i v dalších dnech. Odboráři však plánují další zesílení stávky na pátek.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku loni v prosinci dosáhla 4,92 procenta a ve srovnání s listopadem se nezměnila. Proti závěru roku 2018, kdy činila 5,04 procenta, tak mírně klesla. Informovalo o tom v pondělí Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce.
- Spojené státy varují, že kvůli takzvané digitální dani zavedou vůči Česku odvetná opatření. Hospodářským novinám to sdělil americký vládní zdroj. Neuvedl ale, kterých výrobků by se případná cla týkala a jak velká by byla. Česká vláda sedmiprocentní digitální daň pro velké internetové firmy schválila loni, v lednu ji má začít projednávat Poslanecká sněmovna. Washington daň považuje za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojených státech. Podobný spor vedou USA i s Francií, která má tříprocentní digitální daň.
- Řetězec obchodních domů Beales, jeden z nejstarších v Británii, skočil v nucené správě. Firmu teď vede auditorská společnost KPMG, informovala v pondělí agentura Reuters. V ohrožení je více než 1 000 pracovních míst. Síť 22 obchodních domů, jejíž kořeny sahají do roku 1881, prodává nábytek, oblečení, hračky a kosmetiku.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku a ekonomiku eurozóny se v lednu zvýšila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu v Německu se zvýšil na 26,7 bodu z 10,8 bodu v prosinci, a vystoupal tak na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2015. Částečně je to díky nadějím, že napětí v obchodních vztazích nebude mít na největší evropskou ekonomiku tak zásadní dopad, jak se předpokládalo, mimo jiné díky obchodní dohodě mezi USA a Čínou. Index pro celou eurozónu stoupl na 25,6 bodu z 11,2 bodu v prosinci.
- Francie nabídla Spojeným státům, že ve snaze vyřešit vzájemný spor zatím odloží splatnost daně z digitálních služeb pro velké internetové firmy z dubna na konec roku. S odvoláním na zdroj z francouzského ministerstva financí to v úterý uvedla agentura Reuters. Washington pohrozil Francii kvůli dani z digitálních služeb zavedením cla na některé zboží. Podobnou daň chystá i Česká republika.
- Podíl Čechů využívajících některé ze služeb sdílené ekonomiky stoupl loni meziročně zhruba na třetinu. V roce 2018 tyto služby využívala jen asi čtvrtina lidí. Vyplývá to průzkumu technologické a konzultační firmy Ipsos z loňského října. Lidé sdílejí auta, byty či jízdní kola, ale využívají i třeba sdílené investování nebo hlídání dětí. Tato ekonomika nabízí sdílení věcí i služeb jako alternativu k prodeji či pronájmu.
- Nadace Meridian a Beisheim Group zvýšily svůj majetkový podíl v německé obchodní společnosti Metro na 23,06 z dosavadních 20,56 procenta. Nevyloučily přitom nákup dalších akcií. Tyto nadace, které jsou zakládajícími akcionáři firmy, tak získaly de facto blokační minoritu, upozornila v úterý agentura DPA. Metro je majitelem velkoobchodů Makro.
- Evropská unie nemá jinou možnost, než se Spojenými státy dojednat novou obchodní dohodu. V rozhovoru ve finanční televizi CNBC to ve středu řekl americký prezident Donald Trump, který se teď účastní zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu. V úterý tam jednal s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a rozhovory s ní označil za dobré.
- Německý výrobce luxusních aut Daimler varoval, že provozní zisk za loňský rok mu zřejmě klesl o polovinu. Je to už třetí varování týkající se výše zisku za loňský rok, které vlastník značky Mercedes-Benz zveřejnil. Důvodem propadu jsou dodatečné náklady spojené s vyšetřováním kauzy aut s naftovým motorem, vysokými investicemi do elektrických vozů a problémy s výrobou.
- Britská telekomunikační skupina Vodafone Group opustila asociaci, která má spravovat plánovanou digitální měnu Facebooku nazvanou libra. Oznámila to v noci na středu Asociace Libra. Vodafone není první, kdo projekt opouští.
- Německý řetězec supermarketů Kaufland překvapivě zrušil plány na expanzi do Austrálie. Místo toho se soustředí na svůj hlavní trh, kterým je Evropa. Informovala o tom ve středu australská média.
- Evropská centrální banka na lednovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba je tak aktuálně 0 %, zápůjční sazba 0,25 % a depozitní sazba -0,5 %. Současně ale měnová autorita eurozóny uvedla, že zahájí první revizi své strategie od roku 2003, která bude zahrnovat nejen přezkum postupů, nástrojů a měření, ale také způsobů komunikace. Proces má být hotov do konce roku.
- Francie se dohodla se Spojenými státy na postupu, jak vyřešit zdanění digitální ekonomiky. V Davosu to ve čtvrtek řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Dohoda předpokládá, že se bude v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jednat o zavedení daně s celosvětovou působností. Digitální daň ve Francii platí už od loňska, ve středu se ale Paříž a Washington dohodly na příměří.
- Západoevropský prodejce oděvů C&A letos ve Francii uzavře 30 obchodů ze 150 a chystá se zrušit asi 200 pracovních míst. Firma své rozhodnutí zdůvodňuje poklesem tržeb, informují ve čtvrtek francouzská média. Podnik zavíral obchody ve Francii i loni, většinu ze zhruba 100 zaměstnanců se ale odborářům nepodařilo umístit jinde v rámci firmy.
- Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 2015, by se mohla stát otázkou přežití. V diskuzi na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to ve čtvrtek řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Velké naděje vkládá předsedkyně německé vlády v oblasti ochrany životního prostředí do spolupráce s Čínou. Dodržení klimatických cílů, které si stanovila EU, bude podle Merkelové vyžadovat transformaci gigantických rozměrů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Největší švýcarské bance UBS loni klesl čistý zisk o pět procent na 4,3 miliardy USD. Banka současně v úterním oznámení snížila cíl ziskovosti, protože se jí nedaří vymanit se z negativního vlivu mimořádně nízkých úrokových sazeb a růstu konkurence na trhu správy majetku bohatých klientů.
Zdroj: CNBC