Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání britské centrální banky klesly

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v minusu, když byly pod tlakem obav z celosvětového šíření čínského koronaviru. Investoři také sledovali zasedání britské centrální banky, které ale nepřineslo žádné překvapení.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 1,01 % na 415,16 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,36 % na 7 381,96 bodu, francouzský CAC 40 si pohoršil o 1,4 % na 5 871,77 bodu a německý DAX se snížil o 1,41 % na 13 157,12 bodu.
V negativním pásmu zakončila obchodování většina hlavních sektorů, přičemž nejvíce ztratilo odvětví ropy a zemního plynu, které spadlo zhruba o 2,6 %.
Proti trendu šly ve čtvrtek akcie německé Deutsche Bank, jež reportovala výsledky hospodaření. Banka oznámila, že vykázala kvůli nákladné restrukturalizaci za loňský rok ztrátu 5,27 miliardy eur. Její akcie seanci zakončily se ziskem více než 4 %.
Horší než očekávaná kvartální čísla ve čtvrtek odtajnil britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell, jenž zaznamenal prudký propad v celoročním čistém zisku. Akcie firmy zlevnily o 4 %.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Britská centrální banka na lednovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny.
- Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v prosinci klesla na 6,2 procenta, což je nejméně od roku 2000, kdy se začaly statistiky v nynější podobě sledovat. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Lidí bez práce ale ubylo i v rámci eurozóny, kde proti listopadu klesla nezaměstnanost o desetinu procentního bodu na 7,4 procenta. Nejmenší zastoupení nezaměstnaných má nadále Česko se dvěma procenty.
- Míra nezaměstnanosti v Německu v lednu zůstala na pěti procentech, a nadále je tak nejníže od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový úřad práce. Počet nezaměstnaných se proti prosinci ale překvapivě snížil, a to zhruba o 2 000 na 2,277 milionu lidí.
- Antivirová společnost Avast zavře svou divizi Jumpshot, která zpracovává data o uživatelích. V ohrožení jsou stovky pracovních míst, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Avast čelí kritice, že divizi Jumpshot předává údaje o aktivitách konkrétních uživatelů na internetu a že tato divize je následně prodává svým klientům.
Finanční ústav Deutsche Bank vykázal kvůli nákladné restrukturalizaci za loňský rok ztrátu 5,27 miliardy eur, zatímco o rok dříve měl zisk 341 milionů eur. Ztráta je vyšší, než čekali analytici. Za čtvrté čtvrtletí největší německá banka prodělala 1,6 miliardy eur, a zaznamenala tak třetí ztrátový kvartál za sebou.
Výsledková sezóna
- Největší polské petrochemické společnosti PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, loni klesl čistý zisk o 20 procent na 4,49 miliardy zlotých. Firma to ve čtvrtek uvedla ve svém výsledkové zprávě. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali vyšší zisk, a to 4,67 miliardy zlotých. Výnosy vzrostly o jedno procento na 111,2 miliardy zlotých.
Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) loni vykázala první růst celoročního zisku od roku 2015. Druhý největší oděvní řetězec na světě zvýšil i tržby, a to díky investicím do logistiky, digitálních technologií a zavádění nových koncepcí prodeje. Firma, která působí i v České republice, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení a zároveň oznámila změnu ve svém vedení.
Zdroj: CNBC