Evropské akcie v úterý zdražily, v centru pozornosti byl stále koronavirus

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech. Náladu na trzích podpořila zpráva o zpomalení růstu počtu nakažených koronavirem, stále však panují obavy z globálních ekonomických dopadů této epidemie.
Regionální index STOXX Europe 600 v úvodu seance vystoupil na nové historické maximum 429,02 bodu, obchodování pak uzavřel se ziskem 0,9 % na 428,48 bodu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,71 % na 7 499,44 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,65 % na 6 054,76 bodu a německý DAX posílil o 0,99 % na 13 627,84 bodu. Dařilo se zejména sektorům cestovního ruchu a základních zdrojů, jež vzrostly o více než 1,5 %.
Čínské úřady v úterý oznámily, že počet nakažených koronavirem v pevninské Číně se v pondělí zvýšil o 2 478, což je méně než v neděli. Počet obětí koronaviru ale vzrostl o rekordních 108 na 1 016 mrtvých.
K úternímu růstu evropských burz přispěl příznivý vývoj na akciovém trhu ve Spojených státech, kde se indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v pondělí vyšplhaly na další rekordy a úterní seanci otevřely v pozitivním pásmu.
O více než 13 % v úterý zdražily akcie německé cestovní kanceláře TUI, jež oznámila, že jí růst poptávky po dovolených pomůže vykompenzovat náklady za letadla Boeing 737 MAX, která byla odstavena z provozu. TUI nově odhaduje, že náklady na odstavení letounů MAX se v tomto finančním roce budou pohybovat mezi 220 miliony a 245 miliony eur. Ještě v prosinci firma očekávala, že to bude až 270 milionů eur.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Německá obchodní společnost Metro se předběžně dohodla na prodeji své hypermarketové divize Real konsorciu realitních investorů X+Bricks a SCP Group. Kupní smlouva ale zatím nebyla podepsána, o některých jejích bodech se podle úterního sdělení firmy stále jedná. Předběžná dohoda předpokládá prodej celé divize, kterou ohodnocuje asi na miliardu eur.
- Slovenské ministerstvo financí mírně zhoršilo výhled růstu domácí ekonomiky na tento i příští rok, horší je také odhad loňského vývoje hrubého domácího produktu. Vyplývá to z nové prognózy, kterou v úterý ministerstvo poskytlo ČTK.
- Zahraniční podnikatelé loni koupili 3 366 českých firem, což je o 3,4 procenta méně než v roce 2018 a nejméně za posledních šest let. České firmy nejčastěji kupovali Ukrajinci (897) a Slováci (690), s výraznějším odstupem následovali Maďaři (192), Rumuni (186) a Rusové (170). ČTK o tom v úterý informovala společnost Bisnode.
- Dohoda mezi vládou a firmou ČEZ o stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany bude zveřejněná během několika týdnů. Ještě se dolaďují poslední detaily, řekl novinářům ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) při úterní návštěvě elektrárny. Uvedl, že by do konce roku 2022 měl být vybrán dodavatel nového bloku, stavební povolení má být vydáno do roku 2029 a pak zahájena stavba.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
